DIECEZJA RADOMSKA
Zmarł o. Hubert Czuma
Zmarł o. Hubert Czuma - legendarny duszpasterz Solidarności. W czasach PRL był obrońcą ludzi pracy, duszpasterzem bezrobotnych. Miał 89 lat.
W 2017 r. ze względu na pogarszający się stan zdrowia, został przeniesiony do infirmerii w Kolegium Jezuitów w Warszawie, gdzie modlił się za Kościół i Towarzystwo Jezusowe. Katolicki Uniwersytet Lubelski uhonorował go w 2018 roku Medalem Jubileuszowym z okazji 100 Rocznicy istnienia uczelni.
17 września 2019 roku trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Mimo starań lekarzy ojciec Hubert odszedł do Pana dnia 19 września 2019 roku w 89 roku życia, 71 powołania zakonnego i 64 kapłaństwa.
Hubert Czuma urodził się 2 listopada 1930 r. w Lublinie, w rodzinie o tradycjach patriotycznych. W wieku 18 lat wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, a święcenia kapłańskie otrzymał 30 października 1955 r.
O. Hubert Czuma pełnił posługę duszpasterską w Radomiu od 1979 r., pomagając mieszkańcom w najtrudniejszych czasach po 25 czerwca 1976 i 13 grudnia 1981 r. Był niezłomnym propagatorem i orędownikiem ks. Romana Kotlarza, legendarnego duszpasterza "Solidarność". Jest także honorowym obywatelem Radomia, Lublina i Szczecina, był opiekunem duchowym młodzieży akademickiej w Radomiu, jak również inicjatorem Mszy św. za Ojczyznę w okresie stanu wojennego i spotkań z ciekawymi postaciami opozycji i artystami scen polskich.
Ks. Czuma po 1989 r. był opiekunem bezrobotnych i potrzebujących pracy oraz duszpasterzem świata pracy diecezji radomskiej. Był też organizatorem comiesięcznych wykładów dla ludzi pracy w domu parafialnym jezuitów przy ul. Tybla w Radomiu. Wspierał strajkujących. Był honorowym członkiem NSZZ "Solidarność". Odznaczonym przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Odrodzenia Polski. Nieocenionym przyjacielem ludzi w potrzebie, bezrobotnych, bezdomnych. Niezwykle skromnym, prawym człowiekiem, księdzem i zakonnikiem.
Hubert Czuma był też działaczem opozycji w okresie PRL. Studiował przez rok na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracował jako duszpasterz akademicki w Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Bydgoszczy i Szczecinie. Wspólnie z braćmi działał w niejawnej organizacji RUCH. Po jej dekonspiracji został w 1970 tymczasowo aresztowany, zwolniono go po ponad sześciu miesiącach m.in. na skutek zabiegów ze strony prymasa Stefana Wyszyńskiego.
O. Hubert Czuma został też uhonorowany medalem "Bene Merenti Civitas Radomiensis". W 2015 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia.
Ojciec Hubert Czuma współpracował z Radiem Plus Radom. Był autorem 1000 odcinków cotygodniowej audycji "Jacy jesteśmy".