DIECEZJA RADOMSKA
W Końskich czuł się jak w domu (homilia)
Konecczanie wspominali zmarłego dwa lata temu ks. Marcelego Prawicę, misjonarza, który blisko 45 lat pracował w Zambii.
Wspomnieniowe uroczystości rozpoczęły się od modlitwy przy grobie ks. Marcelego Prawicy na cmentarzu w Końskich. Następnie uczestnicy obchodów spotkali się na mszy odprawionej przez bp Henryka Tomasika i bp Piotra Turzyńskiego w koneckiej kolegiacie. Kościół stał się miejscem świętym, wyjątkowym, budowanym z ludzkich serc, mówił podczas nabożeństwa bp Piotr Turzyński. – Ks. Marceli Prawica jest niezwykłym kamieniem w tej budowli – dodawał.
Po nabożeństwie bp Henryk Tomasik poświęcił salkę oazową znajdującą się na plebanii. Nosi ona imię ks. Marcelego Prawicy. W remont pomieszczenia zaangażowali się młodzi ludzie, którzy na co dzień będą z niego korzystać.
W siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości prelekcję na temat życia i działalności ks. Marcelego Prawicy wygłosił ks. Szczepan Kowalik.
Zorganizowanie wspomnienia o ks. Marcelim Prawicy to inicjatywa fundacji, która powstała po śmierci związanego z Końskimi misjonarza, wyjaśnia jej prezes Jan Nowak. – Staramy się poprzez szacunek dla dzieła ks. Marcelego na terenie naszego miasta przekazywać pamięć o tym wspaniałym kapłanie – mówił.
Taką formą przekazywania pamięci o ks. Marcelim Prawicy jest wystawa poświęcona misjonarzowi prezentowana w budynku KSWP. Znajdują się na niej głównie fotografie. Część z nich wykonał konecczanin Lech Lipiec, ordynator oddziału urologii w koneckim szpitalu. – Przez ostatnie kilkanaście lat pomagaliśmy mu jako lekarze utrzymać dobrą kondycję, aby mógł wrócić do Zambii – wspomina.
Organizatorom i uczestnikom wspomnieniowego spotkania o ks. Marcelim Prawicy dziękował bp Henryk Tomasik. Dziękował za pamięć o misjonarzu i troskę, jaką konecczanie otaczali ks. Marcelego.
Wystawę poświęconą ks. Marcelemu Prawicy można oglądać w budynku KSWP przy ul. Staszica 2a w Końskich do 15 października. Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.
Poniżej cała homilia bp. Piotra Turzyńskiego: