DIECEZJA RADOMSKA
Z różańcem do Wysokiego Koła
W sobotę w sanktuarium w Wysokim Kole spotka się Rodzina Różańcowa Diecezji Radomskiej. To już dwunasta taka pielgrzymka.
Żywy Różaniec założyła niemal 200 lat temu Sługa Boża Paulina Jaricot. Jej celem było wsparcie misji. 15 osób rozważalo codziennie tajemnice różańcowe. Jeszcze za życia Pauliny Jaricot we Francji modliło się tak ponad 2 mln ludzi. Szacuje się, że obecnie w diecezji radomskiej do Żywego Różańca należy ok. 50 tys. osób. Coraz częściej angażują się mężczyźni. W Wysokim Kole są dwa męskie koła różańcowe.
Pielgrzymka Rodziny Różańcowej odbędzie się pod hasłem "Różaniec - potężna broń na trudne czasy". Rozpocznie się o godz. 9.30 na placu różańcowym. Uczestnicy zaśpiewają godzinki i pomodlą się oczywiście na różańcu. Konferencję wygłosi kapelan Rycerzy Kolumba ks. Wiesław Lenartowicz. Głównym punktem programu będzie Msza Św. w południe pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Podczas Mszy Św. zostanie poświęcony sztandar Stowarzyszenia Żywy Różaniec Diecezji Radomskiej. Po liturgii wystąpi zespół "Karabanio". Pielgrzymka zakończy się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Podczas spotkania wyróżnione zostaną osoby, które przeżywają w tym roku jubileusz 25 lub 50-lecia obecności w Żywym Różańcu lub pełnienia funkcji zelatora.
Pielgrzymka będzie zarazem inauguracją Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, ale również dziękczynieniem za koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej w Wysokim Kole przez Sługę Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Miało to miejsce 45 lat temu.
O pielgrzymce, ale i modlitwie różańcowej rozmawialiśmy z kustoszem sanktuarium w Wysokim Kole, moderatorem Żywego Różańca Diecezji Radomskiej ks. Szymonem Muchą. - Różaniec jest dla mnie codziennym kontaktem z Bogiem w Jego tajemnicach. Biorę do ręki różaniec i od razu otwieram Biblię, otwieram ją w myśli, w medytacji. Szukam siły, pomocy Pana Boga właśnie w Biblii - mówi ks. Szymon Mucha. Kustosz z Wysokiego Koła przyznaje, że modltwa różańcowa nie jest prosta. Może ona przerodzić się w mechaniczne odmawianie Modlitwy Pańskiej i Pozdrowienia Anielskiego. - Cały czas dojrzewam do kontemplacji modlitwy różańcowej i wiem, że jestem daleko, brakuje zamyślenia się. Jestem daleko na tej drodze, ale idę nią. Im bardziej człowiek zasmakuje tego, tym bardziej jest szczęśliwy. Te tajemnice różańcowe są też naszymi tajemnicami. Jeśli ja mam jakiś ból, cierpienie, problem i zaczynam to wplatać w tajemnice bolesne, to one są bliższe i bardziej w nie wchodzę. Kiedy innym razem będę przeżywał radość, entuzjazm, wdzięczność Panu Bogu, które dziś otrzymałem, to na pewno wchodzę w tajemnice światła czy radosne i wtedy bardziej je odkrywam - radzi ks. Mucha.
Zapisy na pielgrzymkę prowadzone są drogą mailową: szymmuch@wp.pl lub telefoniczną 509 742 553.