DIECEZJA RADOMSKA
"Tajemnica Caravaggia" wciąż nieodkryta
- Takiej książki w Polsce nie ma - mówi ks. prof. Witold Kawecki - autor książki „Tajemnice Caravaggia”. Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przyjechał do Radomia w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Spotkanie odbyło się w Centrum Wolontariatu Międzynarodowego.
„Tajemnice Caravaggia” to powieść o niemal stu dziełach Caravaggia, ich kolorystyce, świetle, metaforyce, fakturze, warstwie znaczeniowej, psychologicznej i narracyjnej. Na kartach książki przedstawione zostały historie niezwykłych obrazów malarza związanych z wewnętrzną głębią i przeżyciami artysty. - To malarstwo skoncentrowane na prawdzie, pozwalające widzowi lepiej zrozumieć samego siebie - mówi autor.
Ks. Witold Kawecki twórczością Caravaggia fascynuje się od 30 lat. Jak mówi, mimo przestudiowania setek publikacji na temat artysty, on wciąż zaskakuje i nie daje się poznać do końca:
Ks. Witold Kawecki jest wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zajmuje się między innymi teologią kultury.
Książka adresowana jest do koneserów i amatorów sztuki, osób wrażliwych na piękno i szukających oryginalnego, wartościowego, ponadczasowego prezentu.
Michelangelo Merisi da Caravaggio – włoski malarz działający w latach 1593–1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii. Był reformatorem malarstwa europejskiego na przełomie XVI i XVII wieku. W swoich obrazach wyrzekł się piękna ludzkiego ciała, idealizowanego przez malarzy renesansowych. W celu ukazania realizmu wprowadził do swych dzieł ostry światłocień. Malowidła Caravaggia cechuje połączenie fizycznej formy i psychologicznej treści. Jego styl stał się wzorem dla malarzy epoki baroku. Caravaggio był zapomniany w XVIII i XIX wieku, został na nowo odkryty dopiero w XX stuleciu. Obecnie jest uznawany za pierwszego wielkiego artystę barokowego. Do najbardziej znanych dzieł na płótnie należą: "Wieczerza w Emaus", "Dawid i Goliat", "Śmierć Marii", "Grający na lutni", "Bachus" czy"Biczowanie Chrystusa".