DIECEZJA RADOMSKA
18 lat temu zginął biskup Jan Chrapek [wideo]
Dziś mija 18 rocznica śmierci biskupa Jana Chrapka. 18 października 2001 roku wracając z Warszawy do Radomia, po wykładach na Uniwersytecie Warszawskim o godz. 17.15 zginął w wypadku samochodowym w Sieklukach koło Gozdu.
Był biskupem radomskim, przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu i konsultorem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Współorganizował wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1997 i 1999 roku. Był wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, należał do Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.
W 1969 złożył śluby wieczyste w zgromadzeniu św. Michała Archanioła, a 3 maja przyjął święcenia kapłańskie. W 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskiej, w 1994 r. biskupem pomocniczym diecezji toruńskiej. Na biskupa radomskiego mianowano go w czerwcu 1999 roku. Zostało po nim mnóstwo dzieł i słów. Był to człowiek łączący akt z czynem, przesłanie z działaniem. Zostały po nim liczne dzieła miłosierdzia, otwarcie Kościoła na media, którego był głównym architektem, nagrody środowisk medialnych jego imienia: „Ślad” i „TOTUS medialny”.
Dziennikarze mediów ogólnopolskich wspominają na naszym radiowym twitterze ostatnie spotkania z księdzem biskupem Janem Chrapkiem.
Jako biskup pomocniczy drohiczyński zainicjował zorganizowanie Ekumenicznego Kongresu Rodzin. Rozumiał konieczność medialnej obecności Kościoła i prowadzenia otwartej współpracy z dziennikarzami. Przyjaźnił się z przedstawicielami wszystkich środowisk. Jako doktor socjologii zajmował się między innymi relacjami technologii komunikowania i kultury. Poszukiwał wpływów kultury i mediów na młodzież.W diecezji radomskiej promował badania mammograficzne, był inicjatorem apeli młodych, jeździł do domów opieki, otwierał stołówki i apteki dla osób bezdomnych, stawał po stronie osób z niepełnosprawnościami, chorych, cierpiących, recenzował transformację ustrojową, wypowiadał się na temat gospodarki i budził wrażliwość na potrzeby i problemy osób ubogich.
Napisał cztery listy pasterskie na ważne tematy społeczne, które łącznie stanowią 120 stron pogłębionej refleksji i zaproszenia do uczestniczenia w niej. Mówił: “Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię”. Dziś obchodziłby 71 urodziny.