DIECEZJA RADOMSKA
Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych
Od dziesięciu lat w auli św. Jana Pawła II w sanktuarium w Kałkowie-Godowie odbywają się Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych. Jest to impreza integracyjna, w której biorą udział osoby niepełnosprawne i starsze z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Kół Gospodyń Wiejskich, Klubów Seniora i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych.
Kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Stanios przypomniał, że idea spotkań zrodziła się z potrzeby zorganizowania takiej formy działalności kulturalnej skierowanej do osób niepełnosprawnych i starszych. - Inspiracją dla tego pomysłu była działalność Teatru Dramatycznego założonego przez księdza Infułata Czesława Walę - powiedział ks. Stanios.
Organizatorem tej artystycznej imprezy było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnym „RADOŚĆ” w Godowie, zaś współorganizatorami Warsztat Terapii Zajęciowej w Kałkowie Godowie oraz parafia św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie-Godowie. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski oraz ks. bp Henryk Tomasik – Ordynariusz Diecezji Radomskiej
Inauguracją uroczystości była Msza Święta, sprawowana przez ks. Zbigniewa Staniosa, kustosza i proboszcza. - W czasie liturgii padło wiele ciepłych słów pod adresem uczestników spotkania, po czym w sali teatralnej uroczystego otwarcia Spotkań Teatralnych dokonała Agata Wojtyszek - opowiada Dorota Jop – prezes Zarządu Stowarzyszenia „RADOŚĆ”. Konferansjerkami wydarzenia były uczennice kasy VII z Publicznej Szkoły podstawowej w Godowie; Julia Kaczor i Aleksandra Piwnik.
Na scenie zaprezentowały się grupy teatralne z województwa świętokrzyskiego: Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach z grupą teatralną „Brzask”,
Warsztat Terapii Zajęciowej w Sędku z grupą teatralną „Artyści z Sędka”,Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Starachowicach z grupą teatralną „Świętokrzyskie Nutki”,
Klub Seniora z Pawłowa,
Warsztat Terapii Zajęciowej w Starachowicach z grupą teatralną „Tacy Sami”,
Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy ze Starachowic z grupą teatralną „Diamenty”,
Koło Gospodyń Wiejskich „Kałkowianki” z Kałkowa,
Warsztat Terapii Zajęciowej w Kałkowie Godowie z grupą teatralną „Altanka Świętokrzyska”
Spektakle teatralne oceniało jury w składzie: Katarzyna Gritzmann – artysta fotograf z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach, Maciej Bidziński – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, Łukasz Gołda – Dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach.
I miejsce: grupa teatralna „Altanka Świętokrzyska” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie – spektakl „Rajska łąka",
II miejsce: grupa teatralna ,,Brzask" ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, spektakl – „Morskie opowieści”,
III miejsce: Klub Seniora z Pawłowa – spektakl „Ludowa przygoda w drodze na jarmark",
Wyróżnienie: grupa teatralna „Tacy Sami” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starachowicach – spektakl „Autostop”
Wyróżnienie: grupa teatralna „Diamenty” z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach – spektakl „Cudze chwalicie swego nie znacie”
Wyróżnienie: grupa teatralna „Artyści z Sędka” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sędku – spektakl „Przygody Koziołka Matołka” Wyróżnienie: grupa teatralna „Świętokrzyskie Nutki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Starachowicach – spektakl „Na dalekich wodach”
Wyróżnienie: grupa teatralna „Kałkowianki” Koło Gospodyń Wiejskich z Kałkowa – spektakl „Kulisy rekrutacji”Nagrodę publiczności zdobyła grupa teatralna „Altanka Świętokrzyska” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie – spektakl „Rajska łąka"
Wyróżnienie dla najlepszego aktora otrzymała Agnieszka Chojnacka za rolę "Rajski ptak" w spektaklu „Rajska łąka" z grupy teatralnej „Altanka Świętokrzyska”. Nagrody rzeczowe i posiłki zostały sfinansowane ze środków finansowych przekazanych przez Wojewodę Świętokrzyskiego. X Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych są współfinansowane ze środków Stowarzyszenia „RADOŚĆ” oraz ze środków przekazanych przez Wojewodę Świętokrzyskiego w ramach zadania publicznego pod nazwą: „Działania na rzecz aktywizacji osób w podeszłym wieku lub integracji międzypokoleniowej, głównie skutkujące nawiązaniem więzi”.