DIECEZJA RADOMSKA
W Stromcu od ponad 700 lat czczony jest św. Walenty
Od siedmiu wieków w Stromcu w powiecie białobrzeskim czczony jest św. Walenty. Kult patrona zakochanych przywędrował tam z Niemiec.
Jak podają kroniki, pierwszymi osadnikami na terenie prastarej puszczy stromieckiej byli właśnie nasi zachodni sąsiedzi. Od początku istnienia parafii rozpowszechniony tu był kult św. Walentego. Mieszkańcy Stromca modlili się zwłaszcza w intencji chorych na epilepsję. Na przełomie XIX/XX wieku do wsi przybywały liczne piesze pielgrzymki chorych.
Duszpasterze podkreślają, że mimo, że św. Walentyn jest drugorzędnym patronem parafii, to jednak jego kult jest bardzo żywy. W stromieckiej świątyni znajduje się ołtarz z kaplicą, którym patronuje św. Walenty. Na wielkim obrazie przedstawiony jest jako męczennik - kapłan udzielający błogosławieństwa.
Parafia w Stromcu została erygowana w 1242 roku. Drugi kościół zbudowany został dwa wieki później i zniszczony w 1656 roku przez Szwedów. Trzeci kościół wybudowano został w 1695 roku z drzewa sosnowego. Obecny kościół parafialny, którego głównym patronem jest św. Jan Chrzciciel został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1900-1905. Kościół konsekrowany został przez bp. Mariana Ryxa.
Św. Walenty jest patronem nie tylko zakochanych, lecz także patronem pokoju, pszczelarzy i chorych na padaczkę. Legenda głosi, że miał zwyczaj ofiarowywać kwiat ze swego ogrodu młodym ludziom, którzy go odwiedzali. Przynosiło to ponoć szczęście w małżeństwie. Chcąc wyjść naprzeciw licznym prośbom o udzielenie ślubu, biskup wyznaczył jeden dzień w roku, w którym zbiorowo błogosławił parom wstępującym w związek małżeński. Dzień ten obchodzony jest teraz jako walentynki. Od XIV w. dzień św. Walentego obchodzony jest we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, a później w Ameryce jako święto młodych i zakochanych.
Na zdjęciu kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Stromcu. Foto: Jerzy Kutkowski