Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 26 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Poniedziałek Wielkanocny w tradycji i obrzędach

poniedziałek, 13 kwietnia 2020 08:22 / Autor: Monika Nowakowska
Poniedziałek Wielkanocny w tradycji i obrzędach
foto: MWR
Monika Nowakowska

Dziś Poniedziałek Wielkanocny znany jako Śmigus - Dyngus albo Lany Poniedziałek. W kulturze ludowej rozpoczynał się on bladym świtem - odwiedzinami małych chłopców u swych matek chrzestnych.

Polewanie się wodą to tradycja, bez której wiele osób nie wyobraża sobie Wielkanocnego Poniedziałku. Słowianie uważali, że oblewanie się wodą sprzyja płodności, dlatego zwyczajowi podlegały przede wszystkim panny. Woda miała także symbolizować wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a później także z grzechu. - Istotą śmigusa było smaganie rózgami po nogach i udach, zaś dyngusa - oblewanie wodą i zbieranie datków stanowiących wielkanocny "okup" - mówi Justyna Górska Streicher z Muzeum Wsi Radomskiej:

W miastach panowie korzystali ze śmigusa - dyngusa bardzo skromnie, spryskując panny najwyżej wodą różaną. Na wsiach w ruch szły wiadra i kubły. Przemoczona odzież i mokre włosy świadczyły o powodzeniu panny.

Dziś tradycja często miesza się z chuligańskimi wybrykami, które uprzykrzają życie mieszkańcom miast i wsi.

Warto jednak pamiętać, że za oblewanie wodą przechodniów na ulicy lub nieznajomych, a także za wlewanie wody do mieszkania, klatki schodowej, samochodu lub autobusów można otrzymać karę grzywny w wysokości nawet do 500 zł.