DIECEZJA RADOMSKA
Niedziela Biblijna i IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego
Niedziela Biblijna i IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego będą obchodzone w Kościele katolickim w Polsce. Do wspólnotowej lektury została wybrana tym razem Ewangelia według św. Mateusza. W najbliższą niedzielę rozpocznie się też 12. Tydzień Biblijny.
W tym roku przeżywamy wraz z całym Kościołem w Polsce XII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Będzie on trwał od najbliższej niedzieli, 26 kwietnia do soboty, 2 maja. Patronat nad tym wydarzeniem objęło tradycyjnie Dzieło Biblijne im św. Jana Pawła II. Tygodniowi biblijnemu towarzyszyć będą słowa z Ewangelii św. Jana: „Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego” (por. J 6,35-36). Są one nawiązaniem do roku duszpasterskiego, w którym przeżywamy tajemnicę Eucharystii, jako misterium wiary.
Tydzień Biblijny rozpocznie Niedziela Biblijna i Czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Jego lekturą będzie Ewangelia według św. Mateusza. To, tym samym nawiązanie do 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, zwanego też „Papieżem Świętej Księgi”, a tym samym Patrona Dzieła Biblijnego. - Św. Jan Paweł II wypełnił tym samym posłannictwo zlecone apostołom i ich następcom przez zmartwychwstałego Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” Lekturą Ewangelii według św. Mateusza uczcimy 100. rocznicę narodzin Wielkiego Papieża - apostoła i wiarygodnego świadka Ewangelii - mówi moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej ks. dr Jacek Kucharski:
Dzieło Biblijne przygotowało tradycyjnie materiały pomocnicze. - Składają się na nie: plakaty, opracowania komentarzy i homilii biblijnych, Droga Światła przeżywana z tekstami biblijnymi i rozważaniami dotyczącymi obrazów uczty, które były zapowiedzią tej najdoskonalszej, tj. Eucharystii, prezentacje multimedialne i katechezy. Wszystkie parafie otrzymały też prezent niezwykły. Najnowszy dokument Papieskiej Komisji Biblijnej w formie książki zatytułowany: „Czym jest człowiek?” Jest on bardzo aktualny w czasie trwającej na świecie epidemii. Ukazuje kruchość człowieka, ale i jego wielkość, jako dzieła i dziecka Boga. Znajdziemy w nim naukę Objawienia o małżeństwie, jego nierozerwalności, relacjach w rodzinie, o „transgresywnych formach relacji mężczyzna – kobieta, o relacji człowiek – środowisko naturalne - mówi ksiądz Jacek Kucharski.
Sytuacja ze względu na epidemię ogranicza wiele inicjatyw związanych z Tygodniem Biblijnym. - Mamy wiele narzędzi „nowej ewangelizacji” - radio i telewizję, strony internetowe naszych parafii, Facebook. Wykorzystajmy te możliwości, aby tego cennego czasu z Biblią nie zaprzepaścić.
Czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego w Diecezji Radomskiej poprowadzi ks. bp Henryk Tomasik, który poza lekturą Ewangelii według św. Mateusza, skierował do diecezjan słowa komunikatu. - Włączmy się w tych dniach w jedności z naszym Radiem Plus i wysłuchajmy audycji biblijnych przygotowanych z tej okazji, które słuchać będziemy mogli od niedzieli do soboty 2 maja. Pragniemy, aby poprzez włączenie się kapłanów i katechetów, Tydzień Biblijny był obecny w naszych wspólnotach parafialnych. Zachęcam, aby kapłani i katecheci w ramach szkolnych zajęć on-line wykorzystali pomoce katechetyczne przygotowane przez biblistów.
Także my, jako wierni możemy włączyć się w obchody Tygodnia Biblijnego, Niedzieli Biblijnej i Czwartego Narodowego Czytania Pisma Świętego. Moderator dzieła biblijnego zachęca, by przygotować dom, w którym mieszkamy. - Niech na czas Tygodnia Biblijnego Biblia wyjrzy z naszych półek, regałów, bibliotek prywatnych. Połóżmy ją na stole, otwartą, aby każdy kto zechce mógł ją wciąż czytać. A może nasze wspólne modlitwy w tym czasie staną się wspólną lekturą fragmentu Mateuszowej Ewangelii. Może sięgniemy w tym czasie po dobrą biblijną lekturę, obejrzymy dobry jakościowo film o wydarzeniach Biblijnych. Polecimy komuś na facebooku dobry artykuł. Wszystko, cokolwiek zrobimy, żeby zwrócić uwagę na Słowo Boże, będzie już żywym owocem Tygodnia Biblijnego.
Sytuacja z epidemią koronawirusa sprawia, że wielu z nas szuka w Pismie Św. tekstów, które dodadzą otuchy. - Ewangelia jest dobrą nowiną, którą przynosi Jezus, dlatego też jakikolwiek fragment Bożego Słowa czytamy jest ono dla nas wsparciem i umocnieniem. Ale oczywiście są fragmenty szczególne. Polecam tekst z 7 rozdz. o dobrym i złym budowaniu, rozdz. 13, czyli przypowieści Jezusa o siewcy, chwaście, ziarnku gorczycy, karbie i perle, o sieci czy o zaczynie. Wszystkie one wskazują na moc Boga, który z rzeczy po ludzku słabych, niezauważalnych potrafi dokonać cudu i przemieniać serce człowieka. A oczywiście i teksty paschalne. Te, które zapewniają nas o Bożej pomocy i wsparciu. A na koniec, przywołajmy niezapomnianego rodaka Jana Pawła II , który mówił: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”.
Czas naszego świadectwa i działania jest teraz. Kochajmy Biblię.