DIECEZJA RADOMSKA
Rolniku, nie marnuj żywności!
O przekazywanie na cele charytatywne płodów rolnych apelują Banki Żywności i Caritas do wszystkich producentów owoców i warzyw w Polsce. Celem akcji jest niedopuszczenie do zmarnowania żywności z powodu obowiązującego rosyjskiego embarga na polskie owoce i warzywa.
31 Banków Żywności w całej Polsce jest gotowych do przyjęcia owoców i warzyw już teraz, bez względu na procedury instytucji rządowych i unijnych. Mówił o tym Krzysztof Sokołowski, dyrektor Radomskiego Banku Żywności, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Caritas w Radomiu. Podkreślił, że każdy Bank Żywności może przyjąć owoce i warzywa na zasadzie darowizny żywnościowej. - Mamy informacje od producentów z naszego regionu, że są gotowi przekazać na chwile obecną kilkaset ton darów. W dużej mierze są to jabłka, ale nie brakuje warzyw - poinformował Krzysztof Sokołowski. W skali kraju może to być nawet kilka tysięcy ton płodów rolnych.
Z kolei ks. Grzegorz Wójcik, dyrektor radomskiej Caritas przekonywał, że organizacja jest gotowa na przyjęcia darów do jadłodajni, czy ośrodków dla najuboższych oraz świetlic środowiskowych dla dzieci, bądź stowarzyszeń dla najuboższych rodzin wielodzietnych. - Mamy duże możliwości do dystrybucji indywidualnej, mamy magazyn, chłodnię przy banku żywności i wolontariuszy. Mamy doświadczenie przy takich akcjach - powiedział ks. Wójcik.
Już teraz każdy rolnik, który planuje przekazać żywność do Banku Żywności na cele społeczne i chce uzyskać rekompensatę powinien w pierwszej kolejności dokonać takiego zgłoszenia do terenowego ośrodka Agencji Rynku Rolnego.
Szczegółowe wytyczne i zasady przyznawania rekompensat w ramach mechanizmu wycofywania owoców i warzyw dla Polskich producentów rolnych zostaną ogłoszone jeszcze we wrześniu.