DIECEZJA RADOMSKA
Stałe msze trydenckie w cysterskim opactwie w Wąchocku
Cystersi z Wąchocka rozpoczęli stałe celebracje Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Będą odprawiane w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 14.30.
Rzecznik klasztoru o. Fabian Skowron poinformował, że dotychczas nabożeństwa w tej formie odprawiane były tylko z okazji szczególnych uroczystości. - Mamy sygnały od wiernych, że chcą niedzielę świętować właśnie w ten sposób, nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego - powiedział o. Skowron
Dodał, że msza trydencka jest pełna symboli i wprowadza uczestników w sferę sacrum, a tego - jak podkreślił zakonnik - potrzebuje współczesny człowiek.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przeprowadził w 2017 roku sondaż na zlecenie francuskiej organizacji „Paix Liturgique”, z którego jasno wynika, że gdyby Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (popularnie zwana także Mszą trydencką) była odprawiana w zwykłych parafiach, to niemal jedna trzecia polskich katolików by w niej uczestniczyła.
Początki klasztoru cystersów sięgają 1179 r. W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru – w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), a na piętrze dormitorium, w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską. W XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. W następnym stuleciu dobudowano pałac opacki.