Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Jutro post ścisły, czyli...? Kogo obowiązuje?

wtorek, 16 lutego 2021 15:05 / Autor: Jakub Szczechowski
Jutro post ścisły, czyli...? Kogo obowiązuje?
fot. www.diecezja.radom.pl
Jakub Szczechowski

Jutro Środa Popielcowa. Obowiązuje nas post. Będą też zmiany dotyczące obrzędu posypania głów popiołem.

 - Środa Popielcowa i Wielki Piątek to są dni, kiedy obowiązuje nasz post, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i dwa posiłki skromniejsze wieczorem i rano oraz jeden do syta - wyjaśnia ks. Marcin Rogala, specjalista prawa kanonicznego. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych, które muszą np. częściej jeść, zażywają leki w korelacji z posiłkiem. Ks. Marcin Rogala zauważa, że jest to też realizacja piątego przykazania. Do zachowania postu zobowiązane są osoby w wieku 18-60 lat. Czym innym jest obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w każdy piątek roku, poza uroczystościami. Dotyczy osób, które ukończyły 14 lat.

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, w którym zobowiązani jesteśmy także nie uczestniczyć w zabawach. - Wszystkie dni Wielkiego Postu są dniami, kiedy nie możemy bawić się, urządzać żadnych zabaw i brać w nich udział - mówi ks. Rogala, który zaleca, aby zrezygnować również z koncertów muzyki rozrywkowej.

Tak post jak i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych to nie tylko przepisy. - Ten czas pokutny ma umocnić naszego ducha, ma nas przybliżyć do Pana Boga, ma nas nakierować na jakieś większe dobro, na dobro duchowe. Jak podaje Księga Koheleta wszystko ma swój czas. Jest czas zabaw i powstrzymywania się od nich, czas rodzenia się i umierania. Wszystko ma swój czas. Człowiekowi potrzebny jest czas na godziwą rozrywkę, ale jest też potrzebny czas na wyciszenie się, zastanowienie nad sobą - tłumaczy ks. Marcin Rogala.

W związku z pandemią koronawirusa Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała Notę określającą procedury, których należy przestrzegać przy obrzędzie posypania głów popiołem w Środę Popielcową. Czytamy w niej, że kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, „zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: +Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię+ lub +Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz+”.

Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta.