Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Dynamiczny rozwój

sobota, 20 września 2014 14:07 / Autor: Radosław Mizera
Dynamiczny rozwój
Radosław Mizera

Ponad 3,5 tys. członków i ponad 70 parafialnych rad - to statystyczny obraz Rycerzy Kolumba w Polsce, katolickiej organizacji zrzeszającej mężczyzn, którzy modlitwą i pracą włączają się w działalność Kościoła na szczeblu parafii. W ostatnich 12 miesiącach przepracowali oni społecznie 70 tys. godzin i przekazali potrzebującym ponad 500 tys. złotych.

Delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Andrzej Anasiak poinformował, że jednym z filarów działalności organizacji jest pomoc charytatywna. Zakon na całym świecie na działalność dobroczynną przekazał 170 mln dolarów, a bracia przepracowali społecznie ponad 70 mln godzin. Z kolei w Polsce przepracowali 70 tysięcy godzin i zebrali ponad 500 tysięcy złotych dla potrzebujących. - To nasz znak firmy, znak który nas wyróżnia - mówi Andrzej Anasiak.

Rycerze Kolumba w Polsce są jedną z jurysdykcji na świecie, którzy notują dynamiczny rozwój. Obecnie jest ich 3,5 tys. zrzeszonych w ponad 70 radach parafialnych. - Wiemy, że zobowiązuje to nas do jeszcze intensywniejszej pracy na terenie Polski. Dodam, że podobny rozwój jest widoczny także na Litwie i Ukrainie - powiedział Andrzej Anasiak.

Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w Polsce w 2006 roku. Rada Dyrektorów Rycerzy Kolumba na posiedzeniu w dniach 4-6 lutego 2011 r., podjęła decyzję, aby uczynić Polskę Radą Stanową. Pierwsza konwencja stanowa, gdzie ukonstytuowała się Rada Stanowa oraz wybrano Delegata Stanowego, odbyła się w dniach 20-22 maja 2011 roku w Częstochowie, natomiast uroczyste wprowadzenie na urząd w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach w dniu 25 czerwca 2011 roku. W Polsce są Rady Lokalne, które prowadzą własne inicjatywy. Przełożonym Rycerzy Kolumba w Polsce jest Delegat Stanowy.

Rycerzem Kolumba może zostać: mężczyzna, który ukończył 18 lat, jest głęboko wierzącym i praktykującym członkiem Kościoła rzymskokatolickiego, czuje wewnętrzną potrzebę pomocy bliźnim i pogłębiania swojej wiary, zostanie zaproszony przez innego Rycerza lub dostarczy zaświadczenie od proboszcza swojej parafii potwierdzające, że jest praktykującym katolikiem i podda się rozmowie kwalifikacyjnej z kapelanem Zakonu.