DIECEZJA RADOMSKA
Rycerska pielgrzymka do Gietrzwałdu
Rycerze Kolumba z Radomia organizują pieszą pielgrzymkę do Gietrzwałdu. - To jedyne miejsce w Polsce, gdzie objawiła się Matka Boża - tłumaczy cel pielgrzymki ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu i kapelan pomocniczy Rycerzy Kolumba w Polsce.
Pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej Rycerze Kolumba organizują pierwszy raz. - W czasie trasy będziemy prosili o wstawiennictwo św. Maksymiliana Kolbe, który obok św. Józefa i bł. ks. Michael McGivneya jest wzorem kapłana i ojca, który wskazuje na troskę o Kościół, społeczeństwo i rodzinę – powiedział ks. Lenartowicz.
Pielgrzymka rozpocznie się 4 czerwca. W poniedziałek pielgrzymka dojdzie do Niepokalanowa. - Jesteśmy otwarci na wszystkich, gwarantujemy obsługę techniczną. Przed pątnikami ok. 330 kilometrów. Zgłoszenia na profilu FB „Rycerze Kolumba Radom Rada 14004” lub dzwoniąc 511-038-500.
Rycerze Kolumba za namową Jana Pawła II i na zaproszenie kard. Józefa Glempa przybyli do Polski w 2005 r. i rozpoczęli tu działalność. Pierwszą radą w Polsce w 2006 r. była krakowska Rada im. Jana Pawła II, mająca siedzibę przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Rycerze Kolumba to międzynarodowa organizacja katolicka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza prawie 2 miliony członków na całym świecie. Założycielem wspólnoty jest bł. ks. Michael McGivney. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm, a jednym z głównych celów organizacji jest ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Dziś Zakon skupia w Polsce ok. 7 tys. członków, działających w ponad 100 radach na terenie 28 diecezji. W diecezji radomskiej jest 1224 Rycerzy Kolumba w tym 123 kapłanów.
Filarami działalności Rycerzy Kolumba jest wiara, życie, społeczność i rodzina. To one są wyznacznikami konkretnych projektów pomocowych, u podstaw których stoi właściwa formacja do wypełniania dzieł miłosierdzia i zaangażowania we wsparcie potrzebujących – od wsparcia hospicjów po inicjatywy ratunkowe. Rycerzem może zostać mężczyzna, praktykujący katolik, który ukończył 18 lat.