DIECEZJA RADOMSKA
Radosne Te Deum za kanonizację Jana Pawła II
Za kanonizację papieża-Polaka będą dziękować uczestnicy ogólnopolskiej pielgrzymki Rodziny Szkół Jana Pawła II, która odbędzie się 9 października na Jasnej Górze. Mszę świętą o godzinie 11.00 będą celebrować: abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce i biskup Henryk Tomasik, duszpasterz szkół papieskich w Polsce. Zaproszenia na pielgrzymkę zostały wysłane do 1230 placówek oświatowych noszących imię Jana Pawła II oraz 20 spoza granic Polski.
Biskup Tomasik zapraszając na pielgrzymkę napisał, że "szkoły imienia Jana Pawła II w szczególny spoósb przyjmują nauczanie swego patrona i podejmują trudne zadanie realizowania Jego wskazań". Napisał też, że "na tej drodze jest nam bardzo potrzebna Najświętsza Maryja Panna".
- Za wstawiennictwem Matki Bożej obecnej w jasnogórskim wizerunku, będziemy modlić się w intencjach Ojca Świętego Franciszka, dziękować za wyniesienie na ołtarze naszego patrona - Jana Pawła II, a także prosić o wychowanie kolejnych pokoleń w duchu odpowiedzialności za Kościół i naszą ukochaną Polskę - powiedział Zbigniew Gumiński, jeden z organizatorów pielgrzymki.
Szczególną pamiątką pielgrzymki będzie sztandar Rodziny Szkół im. Jana Pawła II będzie - jak mówi Zbigniew Gumiński - symbol jedności naszej wspólnoty, który zostanie poświęcony podczas liturgii. - Dlatego serdecznie i gorąco zapraszamy do udziału w pielgrzymce zarówno te szkoły, które corocznie uczestniczą w pielgrzymce, jak również i te, dla których będzie to pierwsze spotkanie w naszym gronie - powiedział jeden z założycieli Rodziny Szkół Jana Pawła II w Polsce. W ubiegłym roku na Jasną Górę przybyło prawie 20 tysięcy pielgrzymów z 509 szkół. Organizatorzy gościeli również przedstawicieli dwóch szkół z Litwy.
Agnieszka Majda - Staniszewska, pełnomocnik ds. kontaktów z mediami Rodziny Szkół Jana Pawła II mówi, że rosnąca liczba placówek zgłaszających chęć do działania w ogólnopolskiej inicjatywie była impulsem do tworzenia struktur diecezjalnych. Tak powstały Diecezjalne Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, które znacznie ułatwiają współdziałanie na danym terenie. - Współpraca między placówkami owocuje Ogólnopolskimi Zjazdami Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Dają one okazję do wymiany doświadczeń i podejmowania decyzji w kwestiach związanych z dalszą działalnością. Towarzyszą im konferencje, koncerty, spotkania z wybitnymi gośćmi. W maju 2014 r. taki zjazd odbył się już po raz dwudziesty siódmy - opowiada Agnieszka Majda-Staniszewaka.
Dodaje, że imię Jana Pawła II nakłada pewne zobowiązania. - Odniesienia do Jego nauki i głoszonych przez Niego wartości są bardzo wyraźnie zaznaczone w programach wychowawczych szkół. Nie można uczyć się w szkole, nie znając jej patrona. Kierując się tym, zachęcamy młodzież do zdobywania wiedzy o Ojcu Świętym. Mogą się nią też chwalić i dzielić, uczestnicząc w organizowanych przez Rodzinę Szkół konkursach: wiedzy o patronie, recytatorskich, plastycznych - podkreśla pełnomocnik ds. kontaktów z mediami. Dodaje, że Rodzina Szkół angażuje się w różnorodne akcje mające na celu budowanie żywego pomnika świętemu Janowi Pawłowi II. Od wielu lat współpracuje z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia. W Dniu Papieskim włącza się w zbiórkę pieniędzy na rzecz najbardziej uzdolnionych gimnazjalistów i licealistów z małych miast i wsi.
Najwięcej szkół imienia Jana Pawła II znajduje się w archidiecezji krakowskiej, tarnowskiej, sandomierskiej, rzeszowskiej oraz radomskiej. Kiedy powstawała rodzina szkół papieskich w 1998 r., w Polsce było 70 placówek noszących imię Jana Pawła II, teraz jest ich 1230. Pierwszymi szkołami, które obrały sobie za patrona Papieża-Polaka były placówki w Myśleniach i Gdańsku. Było to w 1990 roku.
Idea integracji szkół papieskich zrodziła się w październiku 1998 roku w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Uczniowie i nauczyciele należący do rodziny zobowiązani są m.in. do przyjmowania w żywy sposób nauk papieskich poprzez realizowanie ich w życiu. Ponadto szkoły organizują konkursy o różnej tematyce i zawody sportowe, a wszystko to w celu upowszechniania nauki patrona szkół Jana Pawła II.