Wydarzenia
Bp Turzyński do nauczycieli: Ducha nie gaście, jesteście potrzebni!
– Ducha nie gaście, jesteście potrzebni, by być nauczycielami dla dzieci, które w tym pokoleniu urodziły się i potrzebują mistrzów – apelował na Jasnej Górze bp Piotr Turzyński. delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców, który przewodniczył mszy św. w ramach 84. ogólnopolskiej pielgrzymki pedagogów.
Bp Turzyński przypomniał, że „najcudowniejszym elementem szkoły”, niezależnie od systemu i programów, jest mądry, oddany sprawie i gotowy do poświecenia nauczyciel. Podkreślił, że misja nauczycielska to nie tylko dydaktyka czyli przekazywanie wiedzy, ale to także wymiar pedagogiczny a więc kształtowanie i formowanie.
– Zadaniem jest dzisiaj nauczyć młodych myśleć, szukać prawdy i kochać prawdę, bo prawda nie jest przez nas stwarzana, wymyślana. Ona istnieje niezależnie od naszego rozumu. My ją odkrywamy, do niej się zbliżamy, my jej służymy. Tylko taka prawda daje radość sercu ludzkiemu, podnosi do góry – mówił kaznodzieja.
Delegat Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców podkreślił, że zadaniem chrześcijańskich nauczycieli jest także ewangelizacja i bycie świadkami Boga.
– Trzeba w tym świecie mieć jasny cel, jakiego człowieka chcemy wychować, jakiego syna, jaką córkę chcielibyśmy mieć, nie tylko pełną wiedzy, ale mądrą, zdolną do ofiary, taką która potrafi uszanować każdego człowieka – zauważył bp Turzyński.
Apelował, by w trudnym czasie pandemii i wyzwań świata, znajdować w sobie wciąż motywy nadziei. – Pokusa jest duża, ponieważ praca nauczycielska jest trudniejsza, bo dzieci i młodzież wydają się bardziej poranieni, cywilizacyjnie jesteśmy na zakręcie, gdzie toczy się walka o kształt jutra – mówił kaznodzieja.
– Ducha nie gaście, jesteście potrzebni, macie zaszczytną i cudowną misję, niezależnie od świata i wszystkiego, jesteście powołani, by być nauczycielami dla dzieci, które w tym pokoleniu urodziły się i potrzebują mistrzów – zachęcał bp Turzyński.
Dzień wcześniej podczas Apelu Jasnogórskiego bp Piotr Turzyński miłosiernym dłoniom Maryi powierzał nauczycieli, którzy z powodu koronawirusa odeszli w tym roku do Pana. Symbolicznie wspomniał Małgorzatę Kornecką, 52-letnią nauczycielkę z Miedzierzy i katechetę ks. Jarosława Grabkę z Libiszowa w diecezji radomskiej.
- Daj nam na ich miejsce nauczycieli z wielkim sercem, nauczycieli mądrych, oddanych młodym - prosił.Przedstawiciel środowiska nauczycielskiego modlił się, by „Maryja uczyła pracujących w szkolnictwie radosnej służby, wierności mimo bólu i cierpienia, jedności także i przede wszystkim nauczycieli chrześcijańskich, z Kościołem”.- Pobłogosław naszą troskę o przyszłe pokolenia. Wyproś nam u Boga mądrość, abyśmy przez nasze programy, ale nade wszystko przez świadectwo życia, przez słowa potrafili kształtować młodych na szlachetnych, mądrych i odpowiedzialnych ludzi, zdolnych podejmować ważne zadania w społeczności, zdolnych iść za głosem Bożego powołania, mądrych i szlachetnych, zdolnych budować trwałe więzi małżeńskie i rodzinne. Pod Twoją obronę uciekamy się Maryjo - prosił delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.
W tegorocznej pielgrzymce udział wzięli tylko przedstawiciele środowiska nauczycielskiego. W modlitwie inaugurującej pielgrzymkę nauczycieli udział wziął Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki oraz przedstawiciele 13 kuratoriów oświaty.
Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty podkreśliła, że pandemia pokazała, że polska szkoła musi uczyć, ale musi również pomagać rodzicom w wychowywaniu. – Rodzice wychowują, ale potrzebują naszego wsparcia: nauczycieli i różnych instytucji, które troszczą się o szkołę. Ten proces wychowawczy jest równie ważny, jak proces edukacyjny. Wychowanie do wartości, odnowienie głębokiego przeżywania wspólnoty w oparciu o wartości chrześcijańskie, to jest teraz bardzo ważne – powiedziała kurator.
Pielgrzymki polskich nauczycieli na Jasną Górę trwają nieprzerwanie od 1937 r.