DIECEZJA RADOMSKA
W czwartek II Ogólnopolski Dzień Modlitwy Różańcowej
Już poraz drugi wspólnoty Żywego Różańca, które istnieją prawie w każdej polskiej parafii, przeżywać będą Ogólnopolski Dzień Modlitwy Różańcowej.
W najbliższy czwartek, 24 października, w tygodniu misyjnym zgromadzą się w swoich parafialnych kościołach na nabożeństwie różańcowym i w duchowej łączności będą trwali na adoracji i modlitwie różańcowej dziękując za Dzieło Żywego Różańca w Polsce i prosząc o beatyfikacje Sł. Bożej Pauliny Jaricot.
- Ci, którzy należą do Żywego Różańca codziennie rozważają wyznaczoną tajemnicę różańcową obejmując intencje wskazane przez Ojca Świętego. 20 takich osób, czyli tyle ile jest tajemnic różańcowych tworzy Koło-Różę. Choć każdy modli się sam, ta modlitwa jest na wskroś wspólnotowa. Dlatego ten dzień jest dla nas okazją, by poczuć jeszcze mocniej wspólnotę tysięcy a może dziesiątek czy setek tysięcy osób, które w całej Polsce będą się w tym dniu modlić w łączności duchowej - mówi ks. Szymon Mucha, Krajowy Moderator Żywego Różańca.
Dodaje, że tych, którym siły i zdrowie nie pozwoli być w kościele prosi o włączenie się do tej modlitwy w swoim domu, czy na szpitalnym łóżku. - Tego dnia bądźmy razem zjednoczeni na modlitwie ze wszystkimi wspólnotami Żywego Różańca w całej Polsce. To nasze dziękczynienie składam w ręce Królowej Różańca Św., ''która prowadzi nas do Chrystusa, żywego centrum naszej wiary'' - powiedział ks. Mucha.
Ks. Szymon Mucha szacuje, że przynajmniej półtora miliona Polaków odmawia różaniec. Odmawiana od stuleci najbardziej popularna modlitwa kontemplacyjna Zachodu przeżywa renesans od XIX wieku. Wówczas córka lyońskiego przemysłowca, Paulina Jaricot wpadła na pomysł gromadzenia osób, odmawiających codziennie jedną z 15 tajemnic modlitwy w żywe "róże". Ona także zainspirowała wspomaganie misji przez modlitwę różańcową i zbierania ofiar na ich działalność.
Założone przez Paulinę Jaricot Dzieło Rozkrzewiania Wiary już po trzech latach liczyły 2 tys. członków. Od 1922 r. mają one status Dzieł Papieskich; dzisiaj obecne są w 144 krajach całego świata. Natomiast koła Żywego Różańca po kilku latach działania liczyły ponad milion uczestników. Proces beatyfikacyjny Pauliny Jaricot otwarty został w 1930 r., heroiczność jej cnót ogłoszona została przez Jana XXIII w 1963 r. Do beatyfikacji potrzebne jest jeszcze uznanie cudu za jej wstawiennictwem.
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.