Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

W oczekiwaniu na Bazylikę

piątek, 17 października 2014 15:20 / Autor: Radosław Mizera
W oczekiwaniu na Bazylikę
Radosław Mizera

Miejsca święte są ośrodkami kultu i rozwoju oraz pogłębienia życia chrześcijańskiego. Przypomniał o tym ks. prof. Ignacy Bokwa z UKSW w Warszawie, który uczestniczył w sympozjum "Sanktuarium Ostrobramskie - miejsce łaski i miłosierdzia" w Państwowej Szkole Muzycznej w Skarżysku-Kamiennej.

25 października kościół sanktuaryjny zostanie podniesiony do godności Bazyliki mniejszej. W uroczystości weźmie udział kard. Gerhard Muller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. W sanktuarium znajduje się jedyna w Polsce wierna kopia Ostrej Bramy.

Ks. prof. Bokwa podkreślił, że w sanktuarium wierni "doznają szczególnego natężenia działania Bożej łaski, co jest głównym czynnikiem przyciągającym ludzi do pielgrzymowania do miejsca świętego". Mówił, że "tak rodzi się, ożywa i umacnia akt wiary człowieka w uświecającą moc Boga i Jego miłości". Dodał, że "dzięki tym doświadczeniom samo miejsce święte, na przykład sanktuarium, staje się przestrzennym przedłużeniem dziejów zbawienia, ich aktualizacją i świadkiem świętości".

Prelegent powiedział również, że miejscem doświadczenia świętej obecności Boga i Jego Matki jest bez wątpienia sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. - Świadczą o tym przybywający tu w duchu wiary liczni pielgrzymi, tak grupowi jak i indywidualni, jak również wpisy do Księgi Cudów, przechowywanej w parafialnym archiwum. Istnieje też grono stałych uczestników parafialno-sanktuaryjnych nabożeństw. Modlących się ludzi można tu zastać prawie przez całą dobę. Są to bardzo konkretne dowody na ustawiczne działanie Boga w realiach historii - przypomniał ks. Bokwa. Dodał, że "pielgrzymka to specyficzna postać pobożności, zdobywająca w ostatnich czasach coraz więcej zwolenników". Mówił też, że "pielgrzymowanie to fenomen złożony i wielowymiarowy, który można rozpatrywać tak na płaszczyźnie antropologicznej jak i teologicznej".

Z kolei ks. prof. Marek Chmielewski mówił o duchowości sanktuarium. O polskiej maryjności wygłosił prelekcję ks. prof. Marian Kowalczyk. Kustosz skarżyskiego sanktuarium ks. dr Jerzy Karbownik ukazał sanktuarium jako szkołę wiary i miłosierdzia, a ks. dr Piotr Walkiewicz omówił jego rolę w życiu diecezji radomskiej. Na zakończenie Agnieszka Polak przedstawiła jak skarżyska Ostra Brama promuje kulturę.

Skarżyska parafia MB Ostrobramskiej została erygowana 25 stycznia 1986 r. Pierwotna kaplica stanęła staraniem księży Stanisława Nowakowskiego i Adama Radzimirskiego. Budowa świątyni, prowadzona przez ks. Karbownika, trwała w latach 1988-1995. Projektował ją Zbigniew Grządziela, a konstruktorem był Bogdan Ciok. Od początku zamiarem było zbudowanie obok kościoła wiernej repliki Ostrej Bramy z Wilna i zorganizowanie tu sanktuarium. Było to wówczas pragnienie wilnian, którzy musieli opuścić swe rodzinne miasto. Pierwszą Mszę św. w kaplicy, 22 października 1989 r., sprawował kard. Henryk Gulbinowicz, a kopię ostrobramskiego wizerunku ufundował bp Edward Materski. Obraz został ukoronowany papieskimi koronami 2 lipca 2005 r.