Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 238.

DIECEZJA RADOMSKA

Weź udział w festiwalu Staropolskie Kolędowanie

piątek, 12 listopada 2021 11:35 / Autor:
Weź udział w festiwalu Staropolskie Kolędowanie
Fot. Radio Plus Radom

Diecezjalna Komisja ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego w Radomiu i Powiatowy Instytut Kultury w Iłży zapraszają do udziału w jubileuszowym Przeglądzie Staropolskie Kolędowanie dzieci, młodzież i dorosłych z całej Polski oraz Polonii.

W ubiegłym roku ze względu na pandemię wydarzenie przeniosło się do Internetu. Tam odbył się cykl warsztatów. W tym roku wraca do rzeczywistości.

- Nasz festiwal promuje przede wszystkim polskie kolędy, nie piosenki o świętach, mrozie, śniegu, ale tradycjne kolędy i pastorałki w oparciu o polską tradycję i Pismo Święte - mówi ks. Dariusz Sałek z Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego.

– Kolędy to nie tylko utwory, jakie w okresie bożonarodzeniowym wykonujemy w kościołach. To, wraz z pastorałkami, część naszej polskiej kultury, historii, tradycji, tożsamości. I od 20 już lat pokazujemy to na naszym festiwalu – dodaje ks. Sałek.

XX Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek odbędzie się w trzech kategoriach: solista/duet, zespół oraz schola lub chór. Nagrody zostaną przyznane w każdej kategorii z podziałem na dwie kategorie wiekowe: do lat 13 i powyżej 13 lat. Uczestnicy zaprezentują dwa utwory należące do kategorii: staropolska kolęda i pastorałka, tradycyjna kolęda, pastorałka.  Kolędy i pastorałki niezależnie od tego czy są nowe czy stare ,treścią dotyczą Tajemnicy Bożego Narodzenia. Liczba wykonywanych zwrotek nie powinna przekraczać trzech a większa liczba zwrotek może być uzasadniana gdy wszystkie zwrotki tworzą całość przedstawianej w utworze historii, w szczególności dotyczy to kolęd staropolskich. Tzw. piosenki świąteczne czyli utwory traktujące np. pięknej zimie, podarkach Mikołaja czy innych tematach nie odwołujących się do Tajemnicy Bożego Narodzenia nie kwalifikują się na Festiwal. Zgłaszający je, nie będą dopuszczani do występu. W kategorii chórów przynajmniej jeden utwór winien być wykonany a capella.

Eliminacje odbędą się w kilku miastach diecezji radomskiej: w Kozienicach, Białobrzegach, Pionkach, Opocznie, Lipsku, Drzewicy, Skaryszewie i Radomiu.

Regulamin, terminarz eliminacji i karta zgłoszenia dostępne tutaj.

Finał Staropolskiego Kolędowania będzie miał miejsce w auli św. Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu 29 grudnia 2021 roku.