DIECEZJA RADOMSKA
Gromnica symbolem światła Chrystusa
Dzisiaj obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. W polskiej tradycji bardziej znane jest jako święto Matki Boskiej Gromnicznej, gdyż tego dnia święci się świece i przypomina wydarzenia z Ewangelii o ofiarowaniu w świątyni małego Jezusa. Również tego dnia Kościół obchodzi ustanowiony przez Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich.
W Polsce święto ma charakter maryjny – stąd nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece.
Świeca, jako symbol światła Chrystusa towarzyszy nam w najważniejszych momentach życia - od narodzin, poprzez chrzest, pierwszą Komunię Świętą, aż do śmierci. To właśnie gromnica w rękach zmarłego, bądź stojąca przy jego łóżku, jest znakiem przejścia do wieczności.
O znaczeniu tego święta dla nas wierzących, opowiedział nam biblista ks. dr Zbigniew Niemirski, z którym rozmawiał Wojtek Sałek:
Dziś 2 lutego ostatni dzień śpiewania kolęd.
A w kościele od 1997 roku obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Diecezjalne spotkanie osób konsekrowanych w Radomiu odbędzie się o godz. 12.00 w kościele św. Józefa przy ul. Młodzianowskiej, mszy św. przewodniczyć będzie bp Marek Solarczyk. Wcześniej, o godz. 7.30 biskup modlił się w klasztorze sióstr klarysek w Skaryszewie.
Ofiary zbierane 2 lutego na tacę w parafiach całej diecezji będą przeznaczone na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.