Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Konkurs „Śladami Wandy Malczewskiej”

czwartek, 17 lutego 2022 13:10 / Autor: Wojciech Sałek
Konkurs „Śladami Wandy Malczewskiej”
foto: Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

W tym roku przypada 200-tna rocznica urodzin Wandy Malczewskiej, świeckiej mistyczki, gorącej patriotki, działaczki społecznej. Przyszła na świat 15 maja 1822 roku w Radomiu w rodzinie ziemiańskiej i tu mieszkała 24 lata. Aktualnie trwa proces beatyfikacyjny Wandy Malczewskiej i właśnie jej osoby dotyczyć będzie konkurs przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych.

Mazowiecki Kurator Oświaty, w bieżącym roku szkolnym organizuje dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych - konkurs pod nazwą „Śladami Wandy Malczewskiej”. Współorganizatorami Konkursu są: Łódzki Kurator Oświaty i Śląski Kurator Oświaty. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o Wandzie Malczewskiej i umacnianie wśród uczniów patriotyzmu, o czym powiedzieli nam Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty i bp Piotr Turzyński, który jest redaktorem książki "Mistyczka z Radomia - Wanda Malczewska":

Koordynatorem konkursu „Śladami Wandy Malczewskiej” jest Alicja Byzdra, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Radomiu, która przedstawiła regulamin i zasady uczestnictwa w Konkusie. Według regulaminu może to być praca literacka: wiersz lub inna forma krótkiego utworu literackiego lub praca plastyczna wykonana dowolną techniką, format maksymalny A3.

Prace konkursowe wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia należy dostarczyć do Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Radomiu, 26-600 Radom ul. Żeromskiego 53 z dopiskiem „Konkurs Śladami Wandy Malczewskiej.” w terminie do dnia 30 kwietnia 2022 roku.

Wręczenie nagród/wystawa/gala przewidziana między 15 a 20 maja 2022 r.

Pliki konkursowe do pobrania znajdują się na stronie:

https://www.kuratorium.waw.pl/

Wanda Malczewska (1822-1896) urodziła się w Radomiu w rodzinie ziemiańskiej. Po opuszczeniu w wieku 24 lat rodzinnego miasta mieszkała u krewnej w Klimontowie, w klasztorze w Przyrowie. Gdziekolwiek się znalazła, uczyła ubogie dzieci, katechizowała je, rozdawała modlitewniki. Najzdolniejszym pomagała kontynuować naukę. Była mistyczką, przeżywała Mękę Pańską, miała dar przewidywania przyszłości, pojednania osób skłóconych i rozeznawania powołań. Miała wizje wydarzeń z życia Jezusa, przewidziała też wiele faktów z dziejów Polski, jak zwycięstwo nad bolszewikami w sierpniu 1920 r. Zmarła w opinii świętości w Parznie, gdzie na plebanii spędziła ostatnie trzy lata życia jako rezydentka. Pochowana jest w tamtejszym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do jej grobu pielgrzymują wierni, będący w drodze do dwóch najsłynniejszych polskich sanktuariów maryjnych – na Jasną Górę i do Lichenia.