Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Świętokrzyska droga ku wolności

czwartek, 09 czerwca 2022 09:05 / Autor: Radosław Mizera
Świętokrzyska droga ku wolności
foto: sanktuarium w Kałkowie-Godowie
Radosław Mizera

Widowisko plenerowe u podnóża Golgoty Wschodu, połączone z koncertem, odbędzie się 28 sierpnia na terenie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej - Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. Wydarzenie będzie połączone z obchodami 15. rocznicy koronacji obrazu maryjnego.  

Kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Stanios powiedział, że wydarzenie będzie dziękczynieniem za niepodległość Polski. - Na scenie ustawionej u stóp Golgoty Wschodu, czyli monumentalnego pomnika upamiętniającego męczeńską ofiarę Polaków, stanie plenerowa scena. Koncert zaplanowaliśmy już po zapadnięciu zmroku, aby można było dodatkowo operować światłem. To bardzo ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców naszej gminy, ale dla całej ziemi świętokrzyskiej - powiedział ks. Zbigniew Stanios:

Od wielu tygodni w sanktuarium trwają przygotowania do organizacji koncertu "Świętokrzyska droga ku wolności". Widowisko dostało dofinansowanie w ramach programu "Niepodległa 2022". - To bardzo dobrze przygotowany projekt z programu "Niepodległa". Został on pozytywnie zaopiniowany. Mam nadzieję, że w projekcie udział weźmie Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. To wyjątkowe miejsce, które nie tylko wspiera osoby niepełnosprawne, ale również trwa pamięć o wszystkich, którzy walczyli o niepodległość Polski - powiedziała poseł Agata Wojtyszek.

W planach jest zorganizowanie koncertu opartego na współpracy lokalnych artystów i zaproszonych gwiazd. Maciej Bidziński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie dodaje, że wydarzenie - zgodnie z nazwą - ma pokazywać dążenia Polaków do niepodległości.

Projekt „Świętokrzyska droga ku wolności” opracowany został we współpracy Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, Parafii Maksymiliana Kolbego w Kałkowie-Godowie, Fundację San Giovanni, Stowarzyszenie „Przyjacielska Dłoń” oraz Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus. Dofinansowanie wynosi 47 tys. zł. Do konkursu przystąpiło 1512 wnioskodawców, a na realizację swoich zadań dofinansowanie otrzymało zaledwie 104 z nich, projekt z Kałkowa uplasował się na 85 pozycji.

Koncert zaplanowany jest na 28 sierpnia.

Godowskie sanktuarium to najbardziej znane i najliczniej - poza Częstochową, Łagiewnikami, czy Kalwarią Zebrzydowską - odwiedzane miejsce kultu religijnego w Polsce. Czczona jest tam Matka Boża Bolesna w obrazie będącym repliką z Lichenia.

W sanktuarium znajduje się wiele dzieł charytatywnych. Widocznym znakiem troski o potrzebujących jest m.in: dom ludzi starszych, wioska dla niepełnosprawnych, dom niesłyszących, zakłady terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej. Pod opieką sanktuarium jest także sierociniec w Rudniku nad Sanem. Sanktuarium wybudowało ośrodek rekolekcyjny, który znajduje się na Górze Miłosierdzia.

Nieprzerwanie od samego początku w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie odbywają się cotygodniowe czuwania modlitewne w intencji ojczyzny. Rozpoczęły się one tydzień po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce. Świadectwem tych czuwań jest monumentalna 33-metrowa Golgota, będąca miejscem martyrologium narodu polskiego. We wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt oratoriów i kaplic zawierając najnowszą historię Polski, ukazującą ludzi i wydarzenia, którzy bronili wartości religijnych i patriotycznych kraju. Na frontowej, zachodniej ścianie znajduje się 25 orłów począwszy od Bolesława Chrobrego, a skończywszy na współczesnym godle państwowym.