Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Człowiek z pasją!

czwartek, 11 sierpnia 2022 11:58 / Autor: Klaudia Bzducha
Człowiek z pasją!
Fot. Klaudia Bzducha/Radio Plus Radom
Klaudia Bzducha

11 sierpnia obchodzimy Dzień Konserwatora Zabytków. Konserwator to człowiek z pasją! Zabytki są dość wiekowe, dlatego też trzeba obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie. 

- Diecezjalny Konserwator Zabytków w imieniu księdza biskupa odpowiada za wszystkie zabytki sakralne, zarówno nieruchome, jak i ruchome, które należą do danej diecezji. Jego rolą jest również cierpliwe tłumaczenie, edukowanie ludzi, jak dbać i troszczyć się o zabytki, jakich działań nie podejmować, żeby ich nie zniszczyć - mówi ks. Michał Krawczyk, Diecezjalny Konserwator Zabytków w Radomiu.

Trzeba być osobą, która posiada pasję. - Potrzebne są kompetencje związane ze znajomością sztuki, architektury, konserwacji zabytków oraz powinno się znać przepisy kościelne i państwowe. Przede wszystkim trzeba kochać historię, dziedzictwo kulturowe, które jest świadectwem wiary naszych przodków - dodaje ks. Krawczyk.

Diecezjalnego Konserwatora Zabytków ustanawia dekretem biskup. Funkcję tę pełnią głównie osoby duchowne.

Nie wszystkie budynki i miejsca, mogą zostać uznane za zabytek. - Budynek, który był mocno przebudowany, zniszczony, a jego wartości historyczne i artystystyczne zostały zatracone - nie nadaje się, żeby był pod szczególną ochroną. Obiekt poprzez wpis do rejestru zabytków włączany jest do zespołu zabytków i znajduje się pod szczególną ochroną państwa - informuje konserwator. 

W przypadku chęci podjęcia prac remontowych w budynku wpisanym do rejestru zabytków, należy skontaktować się z Diecezjalnym Konserwatorem Zabytków i uzyskać pozwolenie. Jak tłumaczy ks. Michał Krawczyk: Na początek należy ustalić kolejność podejmowanych prac. Następnie, trzeba przygotować dokumentację, dzięki której będzie można złożyć wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W Radomiu znajduje się wiele obiektów zabytkowych. Trzy największe perły, które są wpisane na listę Pomników Historii to Zespół Cysterski w Sulejowie, Wąchocku i Zespół Bernardyński w Radomiu.

Narodowy Instytut Dziedzictwa stworzył stronę internetową www.zabytek.pl, gdzie można znaleźć informacje na temat chronionych obiektów znajdujących się zarówno w kraju, jak również w regionie radomskim. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prowadzi akcję "Wakacje z zabytkami". To lista najciekawszych obiektów i miejsc z opisem ich historii i lokalizacją.

Zabytki trzeba cenić i szanować. - Mamy trudną historię naszego narodu. Wiele cennych przedmiotów zostało skradzionych, zniszczonych. Sporo osób cieszy się, że może pomóc przy konserwacji, utrwaleniu pamięci dla przyszłych pokoleń - informuje ks. Michał Krawczyk.

Diecezjalny Konserwator Zabytków musi współpracować z różnymi instytucjami. 

- W Radomiu mamy szczęście do życzliwych i kompetentnych urzędników. Dla nas, księży, to wielka pomoc, stąd moje wielkie wyrazy uznania dla ich pracy - dodaje konserwator.