Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy

czwartek, 18 sierpnia 2022 15:43 / Autor: Klaudia Bzducha
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy
Fot. Klaudia Bzducha/Radio Plus Radom
Klaudia Bzducha

Stara Błotnica jest jedną z najdawniejszych miejscowości Ziemi Radomskiej. Kościół wznosi się na średniowiecznym grodzisku. O historii jego powstania opowiada kustosz sanktuarium, o. Piotr Urbanek.

- Pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła w Błotnicy pochodzą z XIII wieku. Był to początkowo kościół kamienny, następnie drewniany. Matka Boża wybrała sobie to miejsce, by wybudować tu sanktuarium. Potwierdzeniem są wydarzenia z czasów II wojny światowej - mówi o. Piotr Urbanek.

Kościół jest wybudowany w stylu późnego baroku i neobaroku. - Kościół został odnowiony dzięki staraniom księdza kanonika Józefa Gałana. Cały wystrój, polichromia, malowidła ścienne zostały wykonane w latach 1908-1910 przez malarza Kazimierza Alchimowicza - dodaje kustosz sanktuarium.

W Sanktuarium w Starej Błotnicy znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia Pani Ziemi Radomskiej. Wykonano go na deskach lipowych, a zaokrąglenia dodano z drewna sosnowego. Nieznany jest artysta, który go namalował. Jak dodaje o. Urbanek, obraz Madonny Błotnickiej został przekazany do sanktuarium przez mieszkankę miejscowości. Od tego momentu kult Cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia zaczął się rozszerzać.

Do Starej Błotnicy przyjeżdża wielu pielgrzymów, którzy chcą podziękować za wszystkie łaski. Do największych należy pielgrzymka mężczyzn i pielgrzymka kobiet organizowane przez Rycerzy Kolumba i pielgrzymka w intencji trzeźwości. Od 8 września 2000 roku opiekę nad najstarszym Sanktuarium Ziemi Radomskiej biskup Jan Chrapek powierzył Zakonowi Ojców Paulinów z Jasnej Góry, aby czuwali i strzegli Oblicza Królowej Ziemi Radomskiej. Msze święte sprawowane są w niedzielę i święta o godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 16.00, zaś w dni powszednie o godz. 7.00, 8.00, 17.00. Sanktuarium czynne latem od 6.30 do 20.00, zimą od 6.30 do 18.00.