Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Trwa Sympozjum Biblistów Polskich

czwartek, 15 września 2022 15:12 / Autor: Radosław Mizera
Trwa Sympozjum Biblistów Polskich
Radosław Mizera

We Włocławku rozpoczęło się 59. Sympozjum Biblistów Polskich. Uczestniczy w nim 73 biblistów ze wszystkich ośrodków naukowych w Polsce, w tym czy m.in. ks. dr Jacek Kucharski, moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej. Poniżej przedstawiamy relację kapłana diecezji radomskiej.

Jesteśmy w jednej z najstarszych diecezji polskich. Liczącej blisko 900 lat. To ziemia naznaczona cierpieniem i krzyżem. Przypomina o tym wspaniały i pełen wymowy krzyż w naszej katedrze włocławskiej. To ją w 1920 roku ostrzeliwali moskale idący na Warszawę. Z diecezji włocławskiej pochodzi bł. bp męczennik Michał Kozal zamordowany w obozie koncentracyjnym. To również ziemia św. Faustyny Kowalskiej. Synem tej ziemi jest bł. kard. Stefan Wyszyński – alumn tutejszego seminarium, po którego śladach chodzicie” – mówił w inauguracyjnej Eucharystii biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

Ks. prof. Henryk Witczyk przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, otwierając sympozjum podkreślił, że odbywa się ono w rok po wyniesieniu na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego, tak głęboko związanego z seminarium we Włocławku. „Trwamy w dziękczynieniu za Jego beatyfikację, czujemy tu we Włocławku jego duchową obecność. Pragniemy przywołując Jego mądrość i świadectwo życia szukać odpowiedzi na pytanie: Co możemy czynić jako bibliści dzisiaj aby Słowo Boże było bliskie i kształtowało serce i myśli ludzi wierzących w Polsce”.

Do tych zadań nawiązał również w homilii bp Krzysztof Wętkowski. Według niego bibliści poza badaniami naukowymi, powinni koncentrować się na dwóch wymiarach ich posługi. Pierwszą jest dostarczenie ludziom wiary w przestrzeni internetu możliwości spotkania ze Słowem Bożym i jego należytą interpretacją. Drugim, to zwrócenie uwagi na piękno liturgii, w której ważne miejsce powinna zająć ubiblijniona homilia. „Nie wspominam już o bardzo ważnej posłudze prowadzenia grup biblijnych w ramach apostolatu biblijnego”.

Program sympozjum przewiduje poza referatami i komunikatami, konwersatoria w zespołach poświęcone szóstemu wydaniu Biblii Tysiąclecia. Bibliści zapoznają się między innymi z aktualnym stanem badań nad powstaniem Pięcioksięgu (ks. prof. Janusz Lemański-US Szczecin; dr hab. Marcin Majewski – UPJPII Kraków; ks. dr Krzysztof Napora – KUL JP II Lublin), kwestią obecności psalmów złorzeczących w liturgii (ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak -UPJPII Kraków), krytyką kultu Ba’ala w Księdze Ozeasza (ks. dr Mariusz Szmajdziński), strategiami tłumaczeniowymi ks. prof. Remigiusza Popowskiego w przekładzie Pięcioksięgu z Septuaginty (dr Monika Szela- PWr Wrocław), najnowszymi odkryciami archeologicznymi w Magdali i ich znaczeniu dla Nowego Testamentu i archeologii biblijnej (ks. dr Jacek Kucharski – KUL JPII Lublin; WSD Radom). Przypomniana zostanie również postać i zasługi dla polskiej biblistyki zmarłego w ubiegłym roku Ojca Profesora Hugolina Langkammera (o. prof. Andrzej Sebastian Jasiński – UO Opole).

Należy podkreślić, iż postać O. prof. Hugolina Langkammera jest szczególnie bliska radomskim biblistom. Trzej z nich, tj. śp. bp Adam Odzimek, ks. dr Zbigniew Niemirski i ks. dr Jacek Kucharski są uczniami O. prof. Langkammera. Pisali oni rozprawy doktorskie pod jego kierunkiem. Sesje naukowe ubogacą również panelowe dyskusje. Nie zabraknie też popołudnia rekreacyjno-historyczno-eklezjalnego obejmującego zwiedzanie miasta, katedry oraz diecezjalnego muzeum.

Przewidziana jest prezentacja najnowszych pozycji książkowych poświęconych zagadnieniom egzegetyczno-teologicznym i szeroko rozumianego apostolatu biblijnego. We Włocławku słychać również miłe echa ubiegłorocznego 58. Sympozjum Biblistów Polskich, które odbyło się w Radomiu. Nawiązał do niego ks. prof. Henryk Witczyk podczas walnego zebrania stowarzyszenia, gdzie raz jeszcze dziękował bp. Markowi Solarczykowi za zaproszenie i gościnę jakiej doświadczyli polscy bibliści w Radomiu. Miłe wspomnienia radomskiego sympozjum przewijają się również w indywidulanych rozmowach i dyskusjach.