DIECEZJA RADOMSKA
Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie
Sanktuarium w Studziannie należy do dekanatu opoczyńskiego diecezji radomskiej. O historii jego powstania opowiada kustosz sanktuarium, ks. Jerzy Cedrowski. Przygotował dla słuchaczy również specjalne zaproszenie.
W Sanktuarium znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Świętorodzinnej. - Obraz przedstawia Świętą Rodzinę przy stole. Nie jest znany autor obrazu. Został on namalowany przez malarza na zlecenie mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, gdy właściciel tych terenów zostawał starostą - mówi ks. Jerzy Cedrowski.
Budowa pierwszego drewnianego kościoła miała miejsce w 1672 roku z fundacji ks. bpa Jana Zbąskiego i jego siostry Zofii Anny Starołęskiej. 8 grudnia przy 30 tysięcznym tłumie wiernych przeniesiono uroczyście z kaplicy dworskiej do nowego kościółka i umieszczono w głównym ołtarzu Cudowny Obraz. W latach 1696-1698, Filipini wybudowali tzw. "kościół cmentarny" pod wezwaniem św. Józefa. Miał służyć do odprawiania w nim pogrzebów, gdyż wokół niego do XIX wieku chowano zmarłych. Duży ruch pielgrzymkowy w tamtym czasie nie pozwalał na sprawowanie tego sakramentu w sanktuarium.
Obecne sanktuarium zostało wybudowane w I połowie XVIII wieku. Do użytku został oddany w 1748 roku. Znajduje się w nim 10 ołtarzy bocznych, m.in. ołtarz św. Michała Archanioła, św. Walentego czy św. Apolonii.
Opiekę nad sanktuarium w Studziannie sprawują ojcowie Filipini. - Różne są przypuszczenia, w jaki sposób zakon Filipinów znalazł się w Studziannie. 23 czerwca 1748 r. ksiądz biskup Łucki Franciszek Kobielski dokonał konsekracji tej świątyni. Kościół był wtedy jeszcze w stanie surowym, ponieważ miał tylko trzy ołtarze. Najbardziej urzekającym i imponującym jest główny ołtarz, w którego centrum umieszczono Cudowny Obraz Matki Bożej Świętorodzinnej.- Został on ukoronowany papieskimi koronami przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, ks. kard. Karola Wojtyłę oraz ks. bpa Piotra Gołębiowskiego 18 sierpnia 1968 roku. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Episkopatu Polski i prawie 200 tysięczny lud wiernych - dodaje kustosz.
Szczególnym wyróżnieniem było nadanie tej świątyni dnia 8 maja 1974 r. tytułu Bazyliki Mniejszej.
Żywa na tym miejscu jest cześć dla Matki Bożej Świętorodzinnej, Pani Ziemi Opoczyńskiej. Szczególną okazją są odpusty Zesłania Ducha Św.,Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia, Dzień Chorych - 8 września i Św. Michała Archanioła w ostatnią niedzielę września.
Najbliższe takie wydarzenie, 25 września, na które zaprasza ks. Jerzy Cedrowski.
Msze święte sprawowane są w niedzielę i święta o godz. 6:45, 9:00, 11:30 i 17:00, zaś w dni powszednie o godz. 6:30 i 07:05 (w maju i czerwcu o 18:30).