DIECEZJA RADOMSKA
Szkoły papieskie będą pielgrzymowały na Jasną Górę
Jasnogórskie wydarzenie będzie kolejnym świadectwem budowania żywego pomnika świętemu Janowi Pawłowi II. Stanowi także przygotowanie do Dnia Papieskiego. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 5-6 października pod hasłem „Blask Prawdy”.
Pielgrzymkowe spotkanie rozpocznie się 5 października o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim w kaplicy Matki Bożej. Kulminacyjnym momentem będzie Msza święta sprawowana w czwartek, 6 października o godz. 11.00 pod przewodnictwem duszpasterza rodziny szkół papieskich bpa Marka Solarczyka.
- Święty Jan Paweł II mówił, że „jeśli chcemy, aby świat stał się ostatecznie przybytkiem pokoju, musimy nieustannie i z pokorą, ufnie i wytrwale się modlić”. Odpowiadając na to wyzwanie, przybędziemy na Jasną Górę ze szczególną intencją – będziemy modlić się o pokój na świecie oraz zakończenie wojny w Ukrainie. Będzie to piękny wyraz naszej pamięci o Patronie, który zawsze pragnął pokoju – powiedział Jan Rychlicki, dyrektor przewodniczący Rady Społecznej Rodziny Szkół Jana Pawła II w Polsce.
Zaproszenie na pielgrzymkę przyjął ojciec Łukasz Buksa – franciszkanin, który głosi Słowo Boże w niekonwencjonalny sposób – za pomocą muzyki. - Wierzymy, że jego koncert ewangelizacyjny na jasnogórskich wałach spotka się z dużym entuzjazmem i żywiołową reakcją młodych ludzi – dodał Jan Rychlicki.
Organizacją pielgrzymki zajmuje się Anna Gralec z Publicznej Szkoły Podstawowe nr 14 Integracyjna im. Jana Pawła II w Radomiu:
Rodzina Szkół Papieskich kolejny raz włącza się w organizację XXII Dnia Papieskiego, który w tym roku odbędzie się 16 października pod hasłem „Blask Prawdy”. Jego widocznym znakiem będzie zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Organizatorzy zachęcają, aby społeczność rodziny szkół papieskich zaangażowała się zarówno w przeprowadzenie kwesty, jak i wydarzenia duchowe i kulturalne towarzyszące obchodom.
W ubiegłym roku na Jasną Górę – mimo ograniczeń pandemicznych i związanych z nimi rygorów sanitarnych – przybyło ponad 5 tysięcy osób z około 150 szkół. - Mamy nadzieję, że w tym roku będzie nas jeszcze więcej – dodał Zbigniew Gumiński, jeden z założycieli rodziny szkół papieskich.
Do wzięcia udziału w pielgrzymce zachęcił bp Marek Solarczyk. - Tradycją naszej Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II jest coroczna pielgrzymka na Jasną Górę. Zapraszam do wzięcia udziału we wspólnej modlitwie u Matki Bożej Częstochowskiej, która będzie miała miejsce w dniach 5-6 października. W tym roku chcemy szczególnie prosić Boga o pokój na świecie i zakończenie wojny w Ukrainie – napisał bp Solarczyk w liście do uczestników pielgrzymki.
Biskup Marek przypomniał, że już kolejny raz w ramach przeżywanego w naszej Ojczyźnie Dnia Papieskiego, chcemy sięgnąć do dziedzictwa, jakie pozostawił po sobie nasz wielki Patron - Święty Jan Paweł II. - Tegoroczny XXII Dzień Papieski "Blask Prawdy", który będziemy obchodzić 16 października, czyli w kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, ma być dla nas przypomnieniem nauczania naszego Rodaka, które zawarł w swojej encyklice Veritatis Splendor. To bardzo ważny dokument, który przywołuje nam fundamentalne prawdy doktryny katolickiej odnoszącej się do ludzkiej moralności – napisał ksiądz biskup Marek Solarczyk.
Ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powiedział, że hasło Dnia Papieskiego nawiązuje do tytułu encykliki Veritatis splendor św. Jana Pawła II. Przypomniał, że encyklika wskazuje, że „jedynie blask Prawdy, którą jest Jezus Chrystus, może oświecić ludzkie umysły tak, by każdy człowiek mógł odkryć sens swojego życia, powołania oraz określić azymut moralny swoich czynów”.
Ks. Kowalczyk zwrócił uwagę, że jednym z największych współorganizatorów Dnia Papieskiego jest Rodzina Szkół im. Jana Pawła II. - Wieloletnia współpraca pokazała, jak bardzo Rodzinie Szkół bliska jest osoba i nauczanie „naszego Papieża”. Wiele placówek edukacyjnych noszących imię Papieża Polaka organizuje konkursy, uroczyste koncerty, apele, gry terenowe i biegi papieskie inspirując środowiska lokalne w czasie Dnia Papieskiego. Szkoły włączają się również w zbiórkę publiczną na rzecz podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, za co z całego serca jeszcze raz dziękujemy. W tym roku również zapraszamy Was do wspólnego świętowania Dnia Papieskiego oraz budowania „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, jakim są niezamożni, zdolni, ambitni, pochodzący z wiosek i niewielkich miast stypendyści - zachęcił ks. Kowalczyk.
W Polsce i na świecie funkcjonuje ponad 1,2 tys. placówek oświatowych pod patronatem Jana Pawła II. Celem Rodziny jest integracja uczniów oraz propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II.
Idea zrodziła się w 1998 r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Rodzinne współdziałanie daje możliwość wspólnego pogłębiania wiary, stwarza różne płaszczyzny wymiany doświadczeń i umożliwia poznawanie regionalnych kultur. Obecnie coraz liczniej powstają diecezjalne Rodziny Szkół Jana Pawła II.