DIECEZJA RADOMSKA
Wyróżnienia Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego
Abp Adrian Galbas i abp Józef Guzdek zostali honorowymi członkami Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Wyróżnienia zostały nadane w uznaniu i uczczenia zasług dla sprawy kultu Apostoła Świętego Jakuba Starszego i dla rozwoju Drogi Jakubowej w Polsce a w szczególności dla powstania i ukonstytuowania się Konfraterni.
Arcybiskup Józef Guzdek, metropolita białostocki podziękował za przyznanie tytułu honorowego członka Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego. - Przyznane wyróżnienie uważam za dowód wspólnej troski i zaangażowania w sprawy kultu Świętego Jakuba Starszego Apostoła i rozwoju Drogi Jakubowej w Polsce. Jesteśmy pielgrzymami i jako ludzie wierzący mamy żyć prawdą i praktykować ją tam gdzie Opatrzności Boża nas postawiła - napisał w liście abp Guzdek.
Odbyło się również zwyczajne zgromadzenie ogólne Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego. Seniorem Konfraterni ponownie został wybrany Marek Sokołowski z diecezji radomskiej, który wielokrotnie pielgrzymował do grobu św. Jakuba. Wiceseniorem został wybrany Piotr Szarko, który również odbył pielgrzymki do Santiago de Compostela. Funkcję skarbnika ponownie będzie pełnić Agata Sawera-Szarko. Na funkcję sekretarza wybrano Jolantę Szczerek zaś funkcję członków kapituły będą pełnić Łukasz Stefaniak i Anna Przygoda-Golenia.
Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego jest stowarzyszeniem wiernych świeckich, która powstała 14 grudnia 2015 r. W tym samym roku bp Józef Guzdek wydał stosowny dekret na mocy którego, w imieniu władz kościelnych, nadał stowarzyszeniu kościelną osobowość prawną oraz zatwierdził jego statut.
Celem członków Konfraternia jest szerzenie kultu św. Apostoła Jakuba Starszego; wytyczanie, z uwzględnieniem informacji historycznych dróg pielgrzymkowych do św. Jakuba w Composteli oraz sprawowanie nad nimi opieki na terenie kraju; wspieranie i promocja europejskich tradycji związanych z szerzeniem idei ruchu pątniczego św. Jakuba; wspomaganie i pobudzanie inicjatyw na rzecz ochrony zabytków, krajobrazu kulturowego i przyrodniczego na trasach pielgrzymkowych św. Jakuba w kraju oraz pomoc i współpraca w odtwarzaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego chrześcijańskiej Europy.
Przez Polskę prowadzi już prawie 6 tysięcy kilometrów szlaków oznakowanych symbolem muszli, symbolizujących pielgrzymowanie drogą św. Jakuba. Dzięki nim można przejść także z Litwy, Rosji, Ukrainy i Słowacji do Niemiec i Czech. Pełną listę tras można znaleźć na stronie camino.net.pl.
Nie każdy z różnych względów może pozwolić sobie na pokonanie całej pielgrzymki. - Z powodu pracy, jesteśmy skazani na etapowość naszej wędrówki. Idąc w kierunku Santiago de Compostela dochodzimy do określonych miejsc, z których w kolejnym roku wyruszamy. W tym roku dotarliśmy do hiszpańskiego Oviedo. By dojść do celu naszej pielgrzymki, pozostała nam do pokonania trasa przez Niemcy, Austrię, Szwajcarię i Francję - opowiadała Radiu Plus Radom Beata Sokołowska.
- Wspólna podróż pokazuje, że nasza jedność małżeńska się buduje. Czasami pojawiają się trudności, chwile kryzysu, ale wspieramy się wzajemnie i jestem wdzięczny żonie, że jesteśmy razem na tej Drodze Jakubowej - dodał Marek Sokołowski. W tym roku państwo Sokołowscy zakończyli dziękczynną pielgrzymkę z Warszawy do Gniezna, za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego.