DIECEZJA RADOMSKA
"Konwoje Miłosierdzia" dostarczyły 130 tys. paczek żywnościowych dla rodzin w Ukrainie
Już 130 tys. paczek żywnościowych przekazali Rycerze Kolumba w Polsce dla potrzebujących w Ukrainie. To 50 tirów, które dostarczyły dary od początku wybuchu wojny.
Rycerze Kolumba wskazują, że niezbędna jest długofalowa pomoc, a nie jednorazowe akcje. - Dlatego cały czas organizujemy transporty z pomocą humanitarną. Wśród darów są m.in. środki medyczne, generatory prądu, śpiwory, czy też ciepłe ubrania - powiedział Andrzej Anasiak, z Rady Rycerzy Kolumba w Radomiu.
Przygotowywaniem paczek żywnościowych cały czas zajmują się Centra Miłosierdzia, działające w sześciu miejscach w Polsce. Jedno z takich miejsc znajduje się w przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, gdzie utworzono Dom bł. ks. Michaela McGivney’a, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba na świecie. Kolejna transza darów będzie pakowana w pierwszej połowie lutego.
Celem takich punktów jest udzielenie pomocy ukraińskim uchodźcom, stworzenie przestrzeni integracji z polskim społeczeństwem poprzez prowadzenie lekcji języka polskiego, zajęcia pozaszkolne oraz letnie programy dla dzieci, czy pomoc w poszukiwaniu pracy.
Do tej pory członkowie i przyjaciele organizacji z całego świata przekazali na Fundusz Solidarności z Ukrainą ponad 22 mln dolarów.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą ok. 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 33 diecezji. Delegatem stanowym Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a kapelanem stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem abp Wacław Depo.