DIECEZJA RADOMSKA
Procesja z figurą Chrystusa na osiołku w Szydłowcu
Procesja z palmami, na czele której będzie jechała figura Chrystusa na osiołku, przejdzie w Niedzielę Palmową przez rynek w Szydłowcu do kościoła farnego. Jest to jedno z nielicznych miast, gdzie ta tradycja została odnowiona i dalej jest celebrowana.
W niedzielę na szydłowieckim rynku będzie można poświęcić palmy, zakupić przepiękne rękodzieło, m.in. wypalane w tradycyjny sposób gliniane naczynia, wiklinowe koszyki, niepowtarzalne, wielkanocne dekoracje. Można będzie również wziąć udział w wielkanocnych konkursach – na najładniejszą palmę w kat. dzieci i najładniejszą palmę dużą tradycyjną w kat. dorosłych – szczegółowe informacje znajdą Państwo w załączonym regulaminie.
2 kwietnia mieszkańcy Szydłowca spotkają się na Rynku Wielkim, skąd wyruszy procesja z figurą Chrystusa na osiołku na Mszę świętą odprawianą w kościele św. Zygmunta.
Oryginalna rzeźba (tzw. osiołek palmowy z Szydłowca) pochodzi z około 1500 roku i znajdowała się pierwotnie w szydłowieckiej farze. W 1904 roku przekazano ją do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Rzeźba Chrystusa na osiołku jest wierną kopią figury znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Procesja z figurą Chrystusa znana jest od X wieku, a najstarsze zachowane figury pochodzą z ok. 1200 roku. Odtwarzano w ten sposób triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdy witany był rzucanymi pod nogi płaszczami, gałązkami palmy i okrzykami "Hosanna!". Tradycję podtrzymywano do końca XVIII w. po czym została zakazana, gdyż straciła charakter sakralny, stając się bardziej zwyczajem ludowym, połączonym z wesołą zabawą.