DIECEZJA RADOMSKA
W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne
Od Wielkiego Czwartku Kościół katolicki rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego w czasie którego wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii i kapłaństwa służebnego.
Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rano, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo, oleje chorych i katechumenów.
Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów: chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych oraz dedykacji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.
Kapłani koncelebrujący z biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza św. Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji - mówi biskup radomski Marek Solarczyk:
Wieczorem w kościołach parafialnych i zakonnych Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. Przed rozpoczęciem Liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Od tego momentu aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste.