DIECEZJA RADOMSKA
Wielka Sobota - od grobu do zwycięstwa
W Wielką Sobotę podobnie jak w Wielki Piątek nie jest sprawowana Msza Święta. Wielka Sobota jest również dniem żałoby po ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa. W Kościołach adorujemy Najświętszy Sakrament przy Grobie Pańskim. Zawsze tego dnia w Kościołach odbywa się święcenie pokarmów.
W koszyczkach do Kościoła zanosimy chleb, który symbolizuje Ciało Chrystusa; jajko, które jest symbolem odradzającego się życia; sól i pieprz, które symbolizują oczyszczenie i prawdę.
Wieczorem po zachodzie słońca sprawowana jest Liturgia Wigilii Paschalnej - matka wszystkich liturgii. Nie przynależy ona już do Wielkiej Soboty, ale do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
- Wieczorem po zmroku rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej, która według św. Augustyna jest najważniejszą ze wszystkich Świętych Wigilii, podczas której oczekujemy na Zmartwychwstanie Chrystusa - mówi Maria Skalińska z Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej:
Liturgia Wigilii Paschalnej to również moment, gdy przy śpiewie "Chwała na wysokości Bogu", znów rozdzwonią się dzwony i zabrzmią organy. Wreszcie wyśpiewane zostanie uroczyste Alleluja.
- To liturgia najważniejsza w ciągu całego roku, czego wyraz można usłyszeć także w wykonywanych śpiewach - dodaje Katarzyna Bis z Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej:
Post w Wielką Sobotę trwa do Wigilii Paschalnej. Nie jest on obowiązkiem, ale jest bardzo zalecany przez Konferencję Episkopatu Polski i zgodny z wymową liturgii Triduum Paschalnego.
Liturgia Wigilii Paschalnej w radomskiej katedrze rozpocznie się o godz. 20.00, a przewodniczył jej będzie bp Marek Solarczyk.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 biskup Marek Solarczyk będzie przewodniczył Mszy św. rezurekcyjnej w parafii św. Piotra w Radomiu.