Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ogólnopolskie Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego w Starej Błotnicy

poniedziałek, 22 maj 2023 11:33 / Autor: Radosław Mizera
Ogólnopolskie Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego w Starej Błotnicy
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Ogólnopolskie Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego odbędzie się w najbliższą niedzielę, 28 maja w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Ziemi Radomskiej w Starej Błotnicy. Swój udział zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Poseł Dariusz Bąk, członek sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi powiedział, że głównym celem święta będzie przypomnienie, że polska wieś była ważnym filarem walki o niepodległość Polski. - To wszystko zbiega się z uroczystością Zesłania Ducha Świętego. W tym roku przypada 45. rocznica powstania organizacji, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości po upadku komunizmu w Polsce. Były to m.in. Ogólnopolski Komitet Niezależnego Związku Zawodowego Rolników, który powstał w Lisowie na terenie gminy Promna oraz Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej, Lubelskiej i Rzeszowskiej. To wszystko miało miejsce od lipca do listopada 1978 roku, a więc jeszcze przed powstaniem Solidarności. To był jeden z elementem, który zdecydował o powstaniu Ogólnopolskiego Święta Niepodległościowego Ruchu Ludowego. Nie zapominamy o Batalionach Chłopskich czy Obronie Konspiracyjnej PSL, która działała przez 4 lata – powiedział poseł Dariusz Bąk, który był gościem Radia Plus Radom.

Historia powstania organizacji, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości po upadku komunizmu w Polsce zaczęła się po wydarzeniach w czerwcu 1976 roku w Radomiu i Ursusie, a zwłaszcza po uchwaleniu przez Sejm PRL niesprawiedliwej dla rolników ustawy emerytalnej z 27 X 1977. Powstały wówczas pierwsze grupy opozycyjne na wsi: Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej, Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej, Tymczasowy Komitet Niezależnego Związku Zawodowego Rolników, Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej.

Ogólnopolskie Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego rozpocznie się o godzinie 14.00 Mszą świętą polową przed kościołem sanktuaryjnym w Starej Błotnicy. Dalsza część obchodów odbędzie się na pobliskiej scenie. W programie m.in. występ Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz kapel ludowych i Kół Gospodyń Wiejskich.

Obraz Madonny z Błotnicy wykonano najprawdopodobniej w XVII wieku na deskach lipowych, a zaokrąglenia dodano z drewna sosnowego. Autor wizerunku jest nieznany.

Parafia Błotnica należąca do diecezji radomskiej jest jedną z najstarszych parafii na tych terenach. Początki fundacji kościoła w Błotnicy przypadają na przełom XII i XIII w. Dzisiejsza świątynia została wybudowana w XVIII wieku. Od 2000 roku sanktuarium opiekują się ojcowie paulini z Jasnej Góry.

Wizerunek maryjny w Starej Błotnicy koronował w 1977 roku kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież św. Jan Paweł II. Była to ostatnia koronacja ówczesnego metropolity krakowskiego przed objęciem Stolicy Piotrowej.