DIECEZJA RADOMSKA
Telefon od wszystkiego
Ludzie cierpiący, potrzebujący wsparcia zawsze mogą liczyć na pomoc specjalistów dyżurujących przy telefonie zaufania Lini Braterskich Serc. Działa on od 15 lat pod patronatem Caritas Diecezji Radomskiej. Jego założycielem był biskup Jan Chrapek.
Dyrektor LBS ks. Marek Dziewiecki mówi, że większość dzwoniących to kobiety (ok. 70 procent). - Im łatwiej podnieść słuchawkę i zadzwonić do nas. Mężczyźni są zamknięci w sobie, dlatego im bardziej grozi alkoholizm lub inne uzależnienia. Dzwoniący to osoby w wieku 40-55 lat. Coraz częściej pomocy szukają też ludzie w wieku 18-25 lat. Rocznie z porad specjalistów LBS korzysta ok. 2,5 tys. osób. Planowane jest również uruchomienie komunikowania się ze specjalistami za pomocą internetu.
- Generalnie widzimy coraz większe ubóstwo duchowe. Wiele osób, które do nas dzwoni płacze. Są bezradni i szukają wsparcia - mówi ks. Marek Dziewiecki. Dodaje, że dzięki istnieniu telefonu zaufania poszerza się krąg osób i środowisk, do których Kościół dociera ze swoją pomocą. Ks. Dziewiecki podkreślił również, że ważnym celem LBS jest integracja różnych środowisk wokół troski o człowieka. Mówi, że we współczesnym społeczeństwie istnieje wiele sytuacji, w których okazanie skutecznej pomocy danej osobie czy rodzinie wymaga zgodnej współpracy instytucji kościelnych, państwowych, samorządowych i społecznych. - Nasz telefon zaufania staje się jednym z takich miejsc, w których dokonuje się integracja i współpraca różnych instytucji środowisk na rzecz człowieka znajdującego się w potrzebie - powiedział ks. Dziewiecki.
Zadaniem osób pełniących dyżury w telefonie zaufania jest wskazywanie sposobów przezwyciężania trudności i rozwiązywania problemów w duchu ewangelicznej miłości, prawdy i odpowiedzialności, w oparciu o chrześcijańskie spojrzenie na człowieka i o chrześcijański system wartości. Wśród takich osób jest Urszula Marchewka z parafii św. Łukasza w Radomiu, która od samego początku pełni dyżury w LBS. - Odbieram wiele telefonów od osób już bardzo poranionych. Dotyczy to głownie małżonków. Cieszę się, że jest wiele par, które stara się szukać dróg przebaczenia i pogodzenia się z zaistniałą sytuacją. Ale są też związki, dla których nie ma żadnej nadziei - opowiada wolontariuszka LBS, która na co dzień pracuje w poradnictwie rodzinnym.
W ciągu 15 lat udzielono ponad ok. 30 tys. porad. Linia Braterskich Serc jest telefonem bezpłatnym. Wszystkie osoby, które pełnią dyżury podejmują swoją pracę jako wolontariusze. Linia działa pod bezpłatnym numerem telefonu: 800-311-800. Dyżury pełnią specjaliści z następujących dziedzin: poniedziałki - księża, wtorki - policja i prawnicy, środy - poradnictwo rodzinne, czwartki - psycholodzy i terapeuci, piątki - katecheci i pedagodzy. Ponadto każdego dnia dyżur pełnią specjaliści od uzależnień.