DIECEZJA RADOMSKA
W niedzielę w Wysokim Kole możemy dołączyć do Bractwa Szkaplerza św.
W niedzielę, 16 lipca, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, popularnie zwanej Matką Bożą Szkaplerzną będzie można przyjąć szkaplerz i zapisać się do Bractwa Szkaplerza Świętego, które istnieje Wysokim Kole od XVII wieku.
Zapraszamy tych, którzy noszą szkaplerz i tych co są wpisani do Księgi Bractwa Szkaplerza w Wysokim Kole. Ze względu na przypadające w najbliższą niedzielę wspomnienie NMP z Góry Karmel, po każdej Mszy św. będzie można indywidualnie przyjąć szkaplerz przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Wysokolskiej.
Historia szkaplerza wiąże się z objawieniem się Maryi św. Szymonowi Stockowi, przełożonemu generalnemu karmelitów. Miało to miejsce 772 lat temu w Cambridge. Maryja podała Szymonowi brązową szatę i powiedziała: „Przyjmij, synu, szkaplerz twego zakonu, jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania”.
- Szkaplerz w tej pierwotnej formie jest częścią naszego habitu. Są to dwa kawałki brązowego płótna. Na jednym jest wyobrażenie Matki Bożej Szkaplerznej, na drugim jest to Serce Pana Jezusa - mówi Karmelita Bosy ojciec Szczepan Masiaszek:
Ta forma czci oddawanej Matce Bożej bardzo szybko rozpowszechniała się. Niemal wszyscy królowie polscy nosili szkaplerz. Nosił go również św. Jan Paweł II. Obecnie szkaplerz to na dwa małe kawałki płótna z wizerunkami Matki Bożej Szkaplerznej i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jeden spoczywa na piersiach, a drugi na plecach. Papież św. Pius X zezwolił ze względów praktycznych na zastąpienie szkaplerza medalikiem szkaplerznym.