Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Polskie drogi ku Niepodległości pod znakiem Krzyża i Orła

środa, 23 sierpnia 2023 13:41 / Autor: Radosław Mizera
Polskie drogi ku Niepodległości pod znakiem Krzyża i Orła
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Koncert "Polskie drogi ku Niepodległości pod znakiem Krzyża i Orła" odbędzie się 27 sierpnia u stóp Golgoty Wschodu w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie. W zamyśle organizatorów wydarzenie ma upamiętnić męczeńską ofiarę Polaków na drodze ku odzyskaniu niepodległości i zachowaniu jej do lat współczesnych. Gwiazdą wieczoru będzie Olga Szomańska.

Kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Stanios powiedział, że wydarzenie będzie dziękczynieniem za niepodległość Polski. - Nasze sanktuarium jest wyjątkowym miejscem, gdzie obok wymiaru religijnego, kładziemy nacisk na promocję patriotyzmu. Tego dnia zapraszamy również na piknik wojskowy. To wszystko odbędzie się pod znakiem krzyża i orła - symbolami, które dostrzeżemy w czasie pobytu w naszym sanktuarium - powiedział ks. Stanios.

W czasie koncertu wystąpią: Zespół Wokalno-Estradowy „Nuta” Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, Zhanna Zharkova – skrzypaczka i wokalistka, Ewa Jach – polska wokalistka, Ludmiła Worobec-Witek – skrzypaczka, Marzena Trzebińska – śpiew oraz Artur Jaroń – pianista. Gwiazdą wieczoru będzie Olga Szomańska, która w Kałkowie zaprezentuje się w autorskim programie „Śladem Wolności” będącym wyjątkową, muzyczną lekcją historii. W programie usłyszymy najważniejsze polskie pieśni o tematyce niepodległościowej i wolnościowej z ostatnich lat historii naszego kraju.

Imprezą towarzyszącą będzie Piknik Wojskowy. - Zobaczymy czołg Leopard, moździerz samobieżny Rak, samobieżny przeciwlotniczy zestaw przeciwrakietowy Poprad, pojazdy Rosomak i Langusta, armatohaubicę K9. Zobaczymy pojazdy, którymi dysponują jednostki w naszym regionie. To kłady, motocykle, wóz patrolowy Hummer - wylicza poseł Agata Wojtyszek.

ekretarz gminy Pawłów, Krzysztof Charemski:

Na odwiedzających czeka również mnóstwo dodatkowych atrakcji m.in. pokazy sprzętu wojskowego i policyjnego, degustacje potraw regionalnych przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pawłów, poczęstunek przygotowany przez Koła Łowieckie, ścieżki edukacyjne.

Godowskie sanktuarium to najbardziej znane i najliczniej - poza Częstochową, Łagiewnikami, czy Kalwarią Zebrzydowską - odwiedzane miejsce kultu religijnego w Polsce. Czczona jest tam Matka Boża Bolesna w obrazie będącym repliką z Lichenia.

W sanktuarium znajduje się wiele dzieł charytatywnych. Widocznym znakiem troski o potrzebujących jest m.in: dom ludzi starszych, wioska dla niepełnosprawnych, dom niesłyszących, zakłady terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej. Pod opieką sanktuarium jest także sierociniec w Rudniku nad Sanem. Sanktuarium wybudowało ośrodek rekolekcyjny, który znajduje się na Górze Miłosierdzia.

Nieprzerwanie od samego początku w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie odbywają się cotygodniowe czuwania modlitewne w intencji ojczyzny. Rozpoczęły się one tydzień po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce. Świadectwem tych czuwań jest monumentalna 33-metrowa Golgota, będąca miejscem martyrologium narodu polskiego. We wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt oratoriów i kaplic zawierając najnowszą historię Polski, ukazującą ludzi i wydarzenia, którzy bronili wartości religijnych i patriotycznych kraju. Na frontowej, zachodniej ścianie znajduje się 25 orłów począwszy od Bolesława Chrobrego, a skończywszy na współczesnym godle państwowym.