Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: Boże Narodzenie
Dziś jest: Środa, 25 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Wystąpią śpiewacy operowi, Servi Domini Cantores

niedziela, 08 października 2023 14:12 / Autor: Wojciech Sałek
Wystąpią śpiewacy operowi,  Servi Domini Cantores
foto: organizator
Wojciech Sałek

Koncert wokalno-instrumentalny „MUSICA AD DEI GLORIAM” rozpoczyna w niedzielę 8 października TYDZIEŃ KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ 2023. Koncert o godz. 18.30 w kościele Ojców Jezuitów.

Zaśpiewają:

o. Rafał Kobyliński SJ – tenor
ks. Zdzisław Madej – tenor
ks. Paweł Sobierajski – baryton
Grzegorz Biegas – pianista

 

Dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. AM – duchowny diecezji sosnowieckiej, duszpasterz środowisk twórczych, artysta śpiewak, wykładowca akademicki, pedagog i psycholog muzyki, trener komunikacji interpersonalnej. Jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach (magister liturgiki), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie (doktor nauk teologicznych), Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (profesor Akademii Muzycznej, doktor habilitowany sztuk muzycznych, wokalista – baryton) oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (psycholog muzyki).
Jako laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach (Czechy) oraz Trnavie (Słowacja) ma na swym koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Współpracuje z wieloma pianistami, organistami, dyrygentami, chórami i orkiestrami, uczestnicząc w licznych koncertach oraz festiwalach muzycznych. Występuje na Litwie, Słowacji, Białorusi, w Czechach, Austrii, Francji, Belgii, Anglii, we Włoszech oraz w kraju, wykonując szeroki repertuar oratoryjno-kantatowy, arie operowe oraz pieśni ze światowego repertuaru. Jest także jurorem konkursów wokalnych, organizatorem oraz konferansjerem licznych wydarzeń kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym.
Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu (PSPŚ), European Vioce Teachers Association (EVTA) oraz Polskiego Towarzystwa Teologicznego (PTT). Jest profesorem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. Jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars Et Gloria (AM Katowice), Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Anny Kościelniak (Rabka-Zdrój) oraz Festiwalu Wokalno-Instrumentalnego Muzyka Na Szlaku Świętokrzyskich Zabytków Sakralnych. Jest także współzałożycielem kwintetu Servi Domini Cantores, grupy wokalnej tworzonej przez pięciu duchownych, absolwentów wokalistyki polskich Akademii Muzycznych, z którymi prowadzi ożywioną działalność koncertowo-ewangelizacyjną.
Od 2000 r. działa intensywnie na polu szkoleń pedagogicznych i psychologicznych wśród młodzieży, rodziców, seniorów, nauczycieli, wychowawców, studentów i nauczycieli akademickich, duchowieństwa, białego personelu szpitali i poradni specjalistycznych, wolontariuszy niemedycznych, menedżerów, brokerów, pracowników administracji samorządowej i w innych środowiskach, podejmując wiele istotnych zagadnień: autoprezentacja, komunikacja interpersonalna, budowanie autorytetu, rodzinne i szkolne problemy psychologiczne i pedagogiczne, wypalenie zawodowe, zarządzanie czasem, radzenie sobie ze stresem i tremą, poprawna emisja głosu i optymalny oddech, techniki negocjowania, kierowanie zespołami ludzkimi, motywowanie kadry pracowniczej.

 

prof. dr hab. ks. Zdzisław Madej TENOR Śpiewak, doktor filozofii i teologii, duchowny rzymskokatolicki. Kierownik Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. Studia rozpoczął w Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy), w klasie śpiewu solowego prof. Rheginaldo Pinheiro. Po powrocie do kraju kontynuował kształcenie na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, pod kierunkiem prof. Ewy Czermak. Odbył Studia podyplomowe w Hochschule fur Musik und Theater und Medien w Hannoverze, Niemcy, w klasie śpiewu solowego prof. Markusa Schaefera. W 2013 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej wokalistyka, a w 2020 z rąk prezydenta Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora.

W sezonach artystycznych 2013-2019 był solistą gościnnym Opery Wrocławskiej. Koncertuje w Polsce i za granicą. Jest inicjatorem międzyobszarowych badań nad fizjologią i anatomią głosu ludzkiego oraz badań w zakresie redefinicji podstawowych kryteriów oceny artystycznej głosu ludzkiego. Od 2023 roku pracuje również w Katedrze Otorynolaryngologii, Chorób Głowy i Szyi UWM w Olsztynie. W 2021 roku odznaczony BRĄZOWYM MEDALEM "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS" a 2022 Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

O. Rafał Kobyliński jezuita; tenor, doktor wokalistyki, homileta. Absolwent Akademii Ignacjanum w Krakowie, Collegium Bobolanum – Akademia Katolicka w Warszawie, Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W roku 2017 obronił doktorat z wokalistyki na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem zespołu księży wokalistów, absolwentów polskich Akademii Muzycznych: „Servi Domini Cantores”. Jako śpiewak uczestniczył w przeszło trzystu koncertach oraz przedstawieniach w kraju i za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Austrii, Izraelu, Włoszech na Litwie i na Watykanie. Dokonał kilku nagrań dla telewizji oraz kilku nagrań CD. W swojej pracy duszpasterskiej łączy posługę słowa z muzyką. Ze szczególną troską oddaje się pracy na rzecz krzewienia kultury muzycznej w liturgii. Zabiega o to poprzez organizowanie koncertów oraz warsztatów i kursów wokalno- liturgicznych. W lata 2010 - 2014 pracował na stanowisku dyrektora galerii sztuki „Galeria u Jezuitów” w Poznaniu. Aktualnie prowadzi zajęcia ze śpiewu oraz emisji głosu na Akademii Katolickiej w Warszawie - Collegium Bobolanum oraz na wydziale edukacji muzycznej Collegium Joannemu.

 

Grzegorz Biegas –absowlent PSM im. Lipińskiego w Lublinie w klasie prof. Mieczysława Dawidowicza oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - dyplom w klasie fortepianu prof. Eugeniusza Knapika oraz kameralistyki prof. Marii Szwajger – Kułakowskiej. W 2002 r. ukończył studia podyplomowe w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Obecnie w macierzystej Uczelni jest profesorem Katedry Kameralistyki. Jego działalność artystyczna skupia się głównie na muzyce kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej. W charakterze korepetytora i pedagoga uczestniczył w wielu krajowych i zagranicznych kursach wokalnych i kameralnych. m.in. w Bückeburgu, Wiedniu, Dusznikach-Zdroju, Nowym Sączu, Wrocławiu, Pekinie, Louisville, Gdańsku, Sosnowcu, Sigriswille, Katowicach, Szanghaju, Shenyang, Kazimierzu Dolnym.
Jako akompaniator towarzyszył solistom w wielu konkursach wokalnych w kraju i zagranicą, m.in. w Bilbao, Karlovych Varach, Wiedniu, Oslo, Parnu, Sion, Trnavie, Vráblach, Wiedniu, Dusseldorfie, Bydgoszczy, Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Łodzi, Nowym Sączu, Krakowie, Dublinie, Włoszakowicach, Warszawie, Gliwicach, Ostravie, Wrocławiu, gdzie wielokrotnie nagradzany był za najlepszy akompaniament, otrzymując między innymi nagrodę specjalną im. J. Lefelda. W charakterze kameralisty występował na wielu krajowych i zagranicznych koncertach oraz festiwalach muzycznych (Europa, USA, Argentyna, Chiny) współpracując z wieloma znakomitymi instrumentalistami i śpiewakami.
Dokonał wielu nagrań dla PR i TVP, oraz CD ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej.
W latach 2005-2012 był prodziekanem Wydziału Wokalno – Instrumentalnego, a w latach 2012 – 2016 prorektorem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.