Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Koncert na zakończenie Tygodnia

niedziela, 15 października 2023 19:10 / Autor: Wojciech Sałek
Koncert na zakończenie Tygodnia
foto: Wojtek Sałek/Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

Mszą św. pod przewodnictwem bpa Marka Solarczyka i koncertem kwartetu smyczkowego z okazji Dnia Papieskiego zakończył się w Radomiu w niedzielę 15 października Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Publiczność zgromadzona w radomskiej katedrze usłyszała kwartet smyczkowy w składzie:

Natalia Dąbrówka - skrzypce
Aleksandra Talacha - skrzypce
Michał Zaborski - altówka 
Tomasz Słowikowski - wiolonczela 

A na program koncertu złożyły się utwory z klasyki muzyki , wśród nich usłyszeliśmy:

G. F. Haendel - "Alleluja" z Oratorium "Mesjasz"

Mesjasz – najbardziej rozpoznawalna kompozycja Händla, a zarazem jeden z najpopularniejszych utworów w całej literaturze muzycznej. I właśnie koncert rozpoczeło zamykające część drugą Alleluja w tonacji D-dur. Ponoć obecny na londyńskiej premierze król Jerzy II wstał na tych słowach z miejsca, pociągając za sobą resztę poddanych. 
 
G. F. Haendel - The Arrival of the Queen of Sheba

W utworze drugim pozostaliśmy jeszcze przy kompozycji Haendla - powrót królowej Saby to fragment Oratorium, które przypomina najsłynniejsze momenty z życia króla Salomona. W trzecim akcie uczestniczymy w wizycie królowej Saby Makedy, która odwiedza Salomona na wieść o jego mądrości i bogactwach i ten fragment usłyszymy...
 
J. S. Bach - Jesu, Joy of Man's Desiring

Po dwóch utworach Handla zostaliśmy przeniesieni w świat muzycznej i duchowej głębi wraz z „Chorałem z kantaty 147 – Jezu, radości mego pragnienia”. Dzieło to, którego kompozytorem jest Jan Sebastian Bach, to moment refleksji i kontemplacji. Głębokie i pełne ekspresji piękno muzyki barokowej.

J. Pachelbel - Kanon D-dur
 
Kanon D-dur to utwór Johanna Pachelbela, którego skomponowanie datuje się na około 1680 rok – epokę baroku. Pierwotnie będąc dziełem kameralnym na troje skrzypiec i basso continuo, szybko doczekał się rozmaitych aranżacji na różne instrumenty. Podczas koncertu w wykonaniu kwartetu smyczkowego.

J. Haydn - Serenada na smyczki C-dur

Franz Joseph Haydn – austriacki kompozytor klasycyzmu, najstarszy z tzw. trzech klasyków wiedeńskich, obok Wolfganga Amadeusa Mozarta i Ludwiga van Beethovena. Joseph Haydn był jednym z głównych przedstawicieli muzyki klasycystycznej oraz jednym z tych, którzy zdefiniowali główne formy muzyczne tej epoki. 
Podczas koncertu zabrzmiał Haydn i jego "Serenada na smyczki C-dur"

A. Dworzak - Humoreska

Humoreska – forma muzyczna, miniatura, najczęściej fortepianowa, często wokalno-instrumentalna o radosnej, humorystycznej treści. Pierwszym, który użył terminu humoreska był Robert Schumann w 1839 w tytule swej miniatury. Najbardziej znanym twórcą humoresek był czeski kompozytor Antoní Dworzak, który pisał je jako parodystyczne pieśni z użyciem tekstów stylizowanych na dziecięce strofy. 
 
J. P. Rameau - Tambourin

Jean-Philippe Rameau  – francuski kompozytor i teoretyk muzyki okresu baroku, autor oper, baletów i utworów klawesynowych. Podczas koncertu usłyszeliśmy jego kompozycje Tambourin, jest to jednocześnie nazwą tańca. Nie chodzi tu o tamburyn w naszym znaczeniu, ale o mały bębenek , który grający zawieszał na szyi i uderzał w niego jedną ręką, drugą grając na jednoręcznym flecie. 
 
E. Morricone - Gabriel's Oboe

Z kolei Obój Gabriela to Utwór przewodni filmu “Misja” ... stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów nie tylko w historii kina, ale i muzyki w ogóle. a autor tego dzieła to oczywiście Ennio Morricone czyli włoski kompozytor, dyrygent i człowiek instytucja. Ma na koncie autorstwo oprawy muzycznej do ponad 500 filmów, płyty z jego muzyką sprzedały się w liczbie przekraczającej 70 milionów egzemplarzy, a za film Nienawistna ósemka otrzymał Oscara.