DIECEZJA RADOMSKA
Dzisiaj obchodzimy Ogólnopolski Dzień Modlitwy Żywego Różańca
- Trwajmy na adoracji i modlitwie różańcowej - zachęca ks. Szymon Mucha, Moderator Żywego Różańca w Diecezji Radomskiej. Dzisiaj, 26 października obchodzony jest XII Ogólnopolski Dzień Modlitwy Żywego Różańca.
Ks. Mucha zaapelował, abyśmy zgromadzili się w swoich parafialnych kościołach na nabożeństwie różańcowym i w duchowej łączności trwali na adoracji i modlitwie różańcowej, dziękując za dzieło Żywego Różańca w Polsce i prosząc o jego rozwój przez przyczynę błogosławionej Pauliny Jaricot.
- Tych, którym siły i zdrowie nie pozwolą być w kościele, proszę gorąco o włączenie się do modlitwy w swoim domu, czy na szpitalnym łóżku. Bądźmy razem zjednoczeni na modlitwie ze wszystkimi wspólnotami Żywego Różańca w całej Polsce. Zachęcam do skorzystania z ceremoniału Żywego Różańca, aby odnowić w tym dniu przyrzeczenia trwania w Żywym Różańcu i udzielić w tym dniu specjalnego błogosławieństwa - powiedział ks. Szymon Mucha.
Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie, zatwierdzoną przez papieża Grzegorza XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX w. Dziś w prawie każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca. Jej członkowie, modląc się w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, każdego dnia oplatają modlitwą różańcową cały Kościół i świat, a przede wszystkim tych, którzy najbardziej modlitwy potrzebują.
Do Żywego Różańca w całej Polsce należy około 2 mln wiernych. Koła i Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. W 2013 roku dzieło Żywego Różańca w Polsce otrzymało nową ogólnopolską strukturę, która została ujęta w Statucie "Stowarzyszenia Żywy Różaniec" i zatwierdzona przez polskich biskupów. Pismem formacyjnym dla wspólnot Żywego Różańca jest miesięcznik "Różaniec", wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek.