Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Do skarżyskiego sanktuarium maryjnego zostaną wprowadzone relikwie bł. Rodziny Ulmów

niedziela, 05 listopada 2023 14:04 / Autor: Radosław Mizera
Do skarżyskiego sanktuarium maryjnego zostaną wprowadzone relikwie bł. Rodziny Ulmów
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Sanktuarium maryjne w Skarżysku-Kamiennej przygotowuje się do uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej, która będzie obchodzona 16 listopada. - Jak co roku przygotowujemy się 9-dniową nowenną przed tym świętem i Dniami Opieki - mówi ks. Jerzy Karbownik, kustosz skarżyskiego sanktuarium.

Centralna uroczystość odbędzie się 16 listopada. W święto Matki Bożej Ostrobramskiej - Patronki Skarżyska-Kamiennej Mszy świętej o godzinie 18.00 będzie przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. Wcześniej, bo 12 listopada ulicami miasta przejdzie procesja zawierzenia z wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia, której będzie przewodniczył biskup Piotr Turzyński. Dzień później, 13 listopada biskup Marek Solarczyk wprowadzi do kościoła sanktuaryjnego relikwie bł. Rodziny Ulmów.

Skarżyskie sanktuarium jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. W tym roku obchodzi 34-lecie istnienia. W tym czasie w sanktuarium modliło się ok. 2,6 mln pielgrzymów.

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej powstało dzięki pierwszemu biskupowi diecezji radomskiej Edwardowi Materskiemu, wilnianinowi z pochodzenia. W dzieciństwie chodził z rodzicami do Ostrej Bramy, modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej. Ukochał ją i „zabrał w sercu”, w swoje dalsze życie. Po II wojnie światowej, wiedząc, że na Litwie granice są zamknięte, kościoły zamieniane na muzea czy magazyny – bał się, by z Ostrą Bramą nie stało się podobnie. Bardzo pragnął, by imię Matki Miłosierdzia było rozsławiane na zachód od Wilna. Dlatego odpowiadając na prośby Polaków, którzy z przyczyn historycznych opuścili swoje ukochane ziemie, podjął decyzję budowy repliki Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej.

Wierni są dumni z bliskich związków sanktuarium z Janem Pawłem II, który jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża Polaka "Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam". Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 roku. Właśnie, na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się corocznie procesja zawierzenia ulicami miasta z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia.

Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholowych i rozbitych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych. W lipcu oddano do użytku Centrum "Ostra Brama" im. bł. Jana Pawła II. W nowej placówce znajduje się biuro informacji turystycznej, ponad 70 miejsc noclegowych, sklep z wypożyczalnią rowerów, kawiarnia-bar, świetlica i zespół pomieszczeń administracyjnych.

W sanktuarium przebywał śp. prezydent Polski Lech Kaczyński. U Matki Bożej Miłosierdzia gościli także: Krzysztof Kolberger, Jacek Wójcicki, Eleni i Alicja Majewska. W 2008 r. bp Edward Materski przekazał w darze dla sanktuarium Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał z rąk prezydenta Kaczyńskiego za udział w Powstaniu Warszawskim.