Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

Wydarzenia

Młodzi w Pionkach przyjęli sakrament chrześcijańskiej dojrzałości

niedziela, 12 maj 2024 17:21 / Autor: Milena Brzyska
Młodzi w Pionkach przyjęli sakrament chrześcijańskiej dojrzałości
Milena Brzyska

25 młodych osób przystąpiło w niedzielę, 12 maja do sakramentu bierzmowania w kościele pw. św. Barbary w Pionkach. Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. biskup Marek Solarczyk.

- Sakrament bierzmowania w dniu, kiedy parafia przeżywa 95. rocznicę istnienia jest okazją do wdzięczności, bo skoro są młodzi, to byli ci, którzy dali im życie, wychowali, nauczyli wiary i ją przekazali. To jest też wielka nadzieja, że są ci, o których jak dzisiaj mówiły teksty Pisma Świętego Chrystus powiedział: „Idźcie!” i oni ze wsparciem ludzi pójdą, ale przede wszystkim pójdą z wielkim wsparciem Boga – mówił biskup radomski Marek Solarczyk:

Z rąk biskupa bierzmowanie przyjęli uczniowie z klasy VIII Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. S. Żeromskiego w Pionkach. 

Dyrektor PSP nr 1 w Pionkach, Wiktor Siek po uroczystości zaznaczył: - Bardzo byłem podbudowany patrząc na tych młodych ludzi, którzy nie tyle są coraz wyżsi, co przede wszystkim coraz bardziej mądrzejsi, mają coraz więcej cech prawdziwego, dobrego człowieka:

Radości z przyjęcia sakramentu bierzmowania nie kryła Zosia Milczarczyk:

Beata i Adam Milczarczykowie, rodzice Zosi podkreślili zgodnie: - Składamy na ręce Pana Boga nadzieję, że córka będzie mężnie wyznawała wiarę w Pana Jezusa Chrystusa:

Nazwa sakramentu bierzmowania pochodzi od łacińskiego słowa confirmatio, które oznacza potwierdzenie. Etymologia polskiego słowa pochodzi od staropolskiego słowa bierzmo, które oznacza belkę podtrzymującą strop domu. Sakrament bierzmowania jest więc sakramentem umacniającym i podtrzymującym życie w wierze.

W obrzędzie bierzmowania najważniejszym znakiem jest namaszczenie krzyżmem, które jest pieczęcią Ducha Świętego. Chrześcijanin przyjmujący ten sakrament decyduje się na całkowitą przynależność do Chrystusa i oddanie się na Jego służbę. To znamię Ducha jest także znakiem obietnicy Bożej opieki.

Skutkiem sakramentu jest specjalne wylanie Ducha Świętego. Bierzmowanie przynosi wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej. Ściślej jednoczy z Chrystusem, pomnaża dary Ducha Świętego, umacnia więź z Kościołem oraz udziela specjalnej mocy do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem. Znamię tego sakramentu, podobnie jak chrztu, jest niezacieralne.