Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Dostępna jest już najnowsza wersja aplikacji pieszej pielgrzymki na Jasną Górę

środa, 17 lipca 2024 10:47 / Autor: Radosław Mizera
Dostępna jest już najnowsza wersja aplikacji pieszej pielgrzymki na Jasną Górę
Radosław Mizera

Jest już możliwość śledzenia grup pielgrzymkowych za pomocą nadajnika GPS. Taką możliwość daje zaktualizowana aplikacja Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Co ważne, pozwala ona również wysyłać powiadomienia na telefon, co ma służyć szybkiemu przekazywaniu niezbędnych informacji.

Dyrektor pielgrzymki ks. Krzysztof Bochniak poinformował, że w nowej wersji aplikacji, będzie można zobaczyć aktualną pozycję grupy. – Pierwsza odsłona naszej aplikacji była gotowa już w ubiegłym roku, ale cały czas trwały prace nad sukcesywnym jej uzupełnieniem. Została ona udoskonalana o powiadomienia w formie sms, które pątnicy będą otrzymywać przed i w trakcie samej pielgrzymki. Wiadomości będą dotyczyły najważniejszych wydarzeń czy informacji. Nowością jest także realna pozycja danych grup idących do Częstochowy, dzięki nadajnikom GPS. Zostaną one umieszczone w poszczególnych grupach. Odnalezienie takiej wspólnoty w drodze, która porusza się polnymi i leśnymi szlakami, będzie teraz totalnie łatwe. Od strony duchowej mamy przygotowane konferencje oraz wieczorne rozważania Apelu Jasnogórskiego w wersji pisanej i dźwiękowej – informuje ks. Bochniak.

Ponadto w aplikacji znajdują się istotne informacje na temat samej pielgrzymki, w tym regulamin, szczegółowe trasy każdej z grup czy modlitewnik. Jest też codzienny plan zajęć, śpiewnik, zdjęcia i dostęp do pielgrzymkowych mediów społecznościowych.

Aplikację Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej można pobrać na platformie „Sklep Play” oraz “App Store”.

Ks. Bochniak wyraził przy okazji radość, że w wielu parafiach rozpoczęły się zapisy na pielgrzymkę. Do tej pory takie zapisy odbywały się zwykle tydzień przed wymarszem grup na pątniczy szlak, czyli na przełomie lipca i sierpnia. – To świadczy o tym, że zainteresowanie pielgrzymką jest duże. Każdy chce zaplanować sobie urlop na ten czas. W wielu parafiach tak naprawdę zapisy trwają od początku lipca. Mamy nadzieję, że ilość pątników idących do Matki Bożej Częstochowskiej z ostatnich lat zostanie na tym samym poziomie, czyli ok. 5 tys. osób – powiedział ks. Bochniak. Dyrektor pielgrzymki wyraził także radość z obecności duszpasterzy wśród pielgrzymów, bowiem każdego roku do duchowej stolicy Polski podąża ok. 100 księży.

Pielgrzymi oficjalnie wyjdą na pątniczy szlak 6 sierpnia. Część grup rozpoczyna swoje pielgrzymowanie już 4 sierpnia, aby 2 dni później zameldować się w Radomiu i następnie wspólnie wyruszyć w dalszą trasę. Pielgrzymka dotrze na Jasną Górę 13 sierpnia. Uczestnicy do pokonania mają ok. 200 km. Pielgrzymkę Diecezji Radomskiej tworzy pięć kolumn: dwie radomskie, skarżyska, konecka i opoczyńska. W 2023 roku uczestniczyło w pątniczym trudzie 5,2 tys. osób. To więcej niż w 2022 roku, gdzie do duchowej stolicy Polski pielgrzymowało 4,8 osób.

Obok Polaków w pielgrzymce idą obywatele innych państw m.in. Norwegii, Anglii, Ukrainy, Słowacji, Szwajcarii, USA, Włoch, Niemiec czy Holandii.

W dotychczasowych 45. pielgrzymkach do duchowej stolicy Polski podążało 435 tys. pątników, z czego 35 tys. w ostatnich pięciu latach.