DIECEZJA RADOMSKA
Tydzień Kultury Chrześcijańskiej z zespołem Mazowsze
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego wystąpi w sobotę, 12 października w katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Organizatorami koncertu są: katedra pw. Opieki NMP i Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum. Wstęp na koncert jest wolny.
Od 5 do 13 października w naszym mieście trwa Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, organizowany przez Stowarzyszenia „Młyńska”. Tradycyjnie uczestniczyć można w spektaklu teatralnym, seansie filmowym, koncertach czy spotkaniach z ciekawymi gośćmi. M.in. w sobotę, 12 października w katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu, koncert zespołu Mazowsze.
Zespół Mazowsze to jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego. Zespół Mazowsze powołał do życia minister Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 polecający prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej.
Obecnie w skład zespołu wchodzą balet, chór i orkiestra symfoniczna. Melodie pochodzą z 39 regionów etnograficznych Polski oraz z całego świata. Znanymi postaciami Mazowsza są choreograf Witold Zapała, oraz tenor Stanisław Jopek– zmarły 1 sierpnia 2006 r. (ojciec Anny Marii Jopek). Po śmierci Miry Zimińskiej- Sygietyńskiej w roku 1997 dyrektorem zespołu została Brygida Linartas, która zrezygnowała z tej funkcji w roku 2000.
Mazowsze to ponad stuosobowa grupa artystów, 8 ton bagażu, 1500 kostiumów, 60 lat doświadczenia. Mazowsze to 2,3 mln przejechanych kilometrów i 17 mln widzów. To koncerty w 168. miejscach Polski, to 213 tournée zagraniczne i ponad 7 tys. koncertów.
W Otrębusach w gminie Brwinów na terenie Pałacowo-Parkowego Zespołu Zabytkowego Karolin wybudowano Europejskie Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej Matecznik- Mazowsze, które kształcić będzie animatorów kultury z całego świata. Obiekt pomieścił salę widowiskową na 580 osób, garderoby, pracownie krawieckie i muzeum.
źródło: wikipedia.pl