Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Prymas Tysiąclecia jest jednym z ojców naszej niepodległości

wtorek, 22 października 2024 13:58 / Autor: Radosław Mizera
Prymas Tysiąclecia jest jednym z ojców naszej niepodległości
Radosław Mizera

To słowa ks. Andrzeja Jędrzejewskiego, specjalisty katolickiej nauki społecznej, komentującego odwołanie konkursu o kard. Stefanie Wyszyńskim dla dzieci przez Mazowiecką Kurator Oświaty. Sprawę nagłośnił w mediach społecznościowych Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Ks. Jędrzejewski, który jest proboszczem parafii św. Stefana w Radomiu i kustoszem diecezjalnego sanktuarium błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego przyznał, że wiadomość o odwołaniu konkursu w szkołach przyjął z dużym ubolewaniem. – Ale nie zdziwiłem się, kiedy o tym przeczytałem. Decyzja wpisuje się w całość działań władz oświatowych. Wszystko zmierza w kierunku usunięcia tego, co ma związek z chrześcijaństwem – powiedział ks. Jędrzejewski.

Przyznał, że nie jest to pierwsze uderzenie w pamięć o Prymasie Tysiąclecia, bowiem z kanonu lektur nieobowiązkowych wyrzucono „Zapiski więzienne”. – Kard. Wyszyński nie jest postacią, która ma znaczenie tylko dla chrześcijan. To jeden z ojców naszej niepodległości. To postać, która ma niepodważalne zasługi w przeprowadzeniu narodu polskiego przez morze czerwone ku wolności. „Zapiski więzienne” są niezwykłym świadectwem tamtych czasów, wielkiej niezłomności w walce z komunizmem. Publikacja jest także przykładem pięknej polszczyzny. Odwołując konkurs o Prymasie Tysiąclecia, robi się wszystko, aby ta postać nie istniała w świadomości następnego pokolenia – podkreślił kustosz diecezjalnego sanktuarium błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu.

Ks. Andrzej Jędrzejewski dodaje, że w ramach reformy ministerialnej wyrzucono m.in. Chrzest Polski i jego znaczenie dla naszej państwowości, czy wpływ Jana Pawła II na upadek komunizmu. Jego zdaniem są to wyraźnie znaki, że chodzi tylko o to, aby świadomość młodego pokolenia, była pozbawiona osób, które wpłynęły na naszą niepodległość. – To świadczy o ideologicznym kursie. Osoby stojące na czele ministerstwa oświaty, mają usta pełne frazesów o Konstytucji. W preambule tego dokumentu jest mowa o zachowywaniu i przekazywaniu kultury narodu, zakorzenionego w chrześcijańskim dziedzictwie, a więc podejmują działania sprzeczne z Konstytucją – zauważył specjalista katolickiej nauki społecznej.

Przypomnijmy, że Mazowiecka Kurator Oświaty odwołała Konkurs o kard. Stefanie Wyszyńskim dla uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej. Był on przeprowadzany w szkołach od 18 lat.