Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Historycy Kościoła w Turnie i Radomiu

czwartek, 09 kwietnia 2015 08:54 / Autor: Radosław Mizera
Historycy Kościoła w Turnie i Radomiu
Radosław Mizera

Ogólnopolski zjazd profesorów i wykładowców historii Kościoła rozpoczyna się dzisiaj w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym "Emaus" w Turnie koło Białobrzegów Radomskich. W programie jest również sesja wyjazdowa do Radomia połączona ze zwiedzaniem kościoła św. Wacława, św. Jana, katedry, oraz Ratusza.

Jeden z organizatorów spotkania ks. Marcin Nabożny poinformował, że zbliżająca się 1050. rocznica przyjęcia chrześcijaństwa na ziemiach polskich skłania do wielu inicjatyw, pomocnych w zrozumieniu i udokumentowaniu wpływu wiary w funkcjonowanie i kształtowanie państwa polskiego. Dodaje, że Kościół katolicki przez ponad tysiącletnią obecność w Polsce, odegrał znaczącą rolę i wniósł istotny wkład w dzieje kraju. - W przygotowaniu do obchodów tego jubileuszu nie może braknąć refleksji ze strony kapłanów-profesorów historii Kościoła, którzy badają jego przeszłość, by nieustannie ukazywać bogactwo dokonań, jak i nieustannie zmieniającą się rzeczywistość, w której funkcjonował Kościół poprzez swoje instytucje - powiedział ks. Nabożny.

Podkreślił również, że historia Kościoła w Polsce ciągle jest dyscypliną naukową cieszącą się żywym zainteresowaniem, co generuje sporą ilość publikacji. Zwrócił uwagę, że pozostają obszary, które należy zgłębić ponownie, lub takie, które nie doczekały się jeszcze żadnego opracowania. - Jednocześnie co jakiś czas historycy odkrywają nowe dokumenty, ubogacające dotychczasową wiedzę o przeszłości Kościoła w naszym kraju - powiedział ks. Nabożny.

W ramach przygotowania do rocznicy Chrztu Polski podczas tegorocznego zjazdu historyków Kościoła w Polsce - jak zaznacza bp gliwicki Jan Kopiec, przewodniczący Sekcji Nauk Historycznych Komisji Nauki Wiary przy Konferencji Episkopatu Polski - zostanie przeprowadzona w szerokim aspekcie refleksja naukowa nad relacjami kościelnymi i dyplomatycznymi Polski ze Stolicą Apostolską. To szerokie zagadnienie zostanie przybliżone poprzez osiem referatów zaproponowanych przez ks. prof. Jana Walkusza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - sekretarza sekcji.

O. dr hab. Paweł Zając OMI omówi projekty nowego kształtu relacji Rzeczypospolitej ze Stolicą Apostolską w początkach panowania Stanisława Poniatowskiego, ks. prof. Marek Inglot SI przedstawi nuncjatury w Rosji w 2. poł. XVIII i na początku XIX w., bp prof. Jan Kopiec ukaże priorytety dyplomacji papieskiej w Polsce w wiekach XVI-XVIII, ks. prof. Wojciech Zawadzki pochyli się nad dekretami soborów Laterańskiego IV (1215) i Trydenckiego (1545-1563) w perspektywie historyczno-teologicznej.

Uwadze historyków zostanie poddany także temat relacji arcybiskupów gnieźnieńskich a ruchem soborowym, który przedstawi ks. dr Łukasz Krucki, jak również udział polskich biskupów w II Soborze Watykańskim omówiony przez ks. prof. Józefa Mandziuka oraz rola papieskiego Kolegium Polskiego i Papieskiego Kościelnego Instytutu Polskiego w Rzymie w czasie Soboru Watykańskiego II przybliżona przez ks. dr Alberta Warso, czy postać Adama Prospera Burzyńskiego OFM (1775-1830) jako prefekta apostolskiego w Egipcie, którą ukaże ks. dr hab. Tomasz Moskal. Podczas dorocznego zjazdu odbędzie się także sesja wyjazdowa w Radomiu.