DIECEZJA RADOMSKA
Niezwykła sesja papieska w Radomiu
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Bp Piotr Turzyński mówił również o znaczeniu pontyfikatu Jana Pawła II dla Kościoła. Mówił tutaj o „zachwycie, który wzbudzała papieska teologia małżeństwa”. – Ojciec Święty z odwagą mówił o miłości, z otwartością i godnością mówił o ludzkiej miłości, która jest drogą do świętości – podkreślił prelegent. Bp Turzyński mówił także o znaczeniu pontyfikatu Jana Pawła II dla promocji Polski. – Swoimi podróżami pokazał uniwersalność Kościoła. Mówiono o nim „dobry papież z Polski”. Wszędzie gdzie podróżował, były polskie flagi. Większego ambasadora Polska do tej pory nie miała – powiedział biskup pomocniczy diecezji radomskiej.
Z kolei biskup Henryk Tomasik witając zgromadzonych powiedział, że dzisiaj wspominamy wielki autorytet w dziedzinie wychowania. – Wspominamy niezwykłe wydarzenie, jakim była wizyta Jana Pawła II w Radomiu. Wychowanie to także obdarowywanie człowieczeństwem. Wspominamy ważny moment zjednoczenia radomian wokół wizyty Ojca Świętego. Dzisiaj też możemy być zjednoczeni wobec czegoś ważnego – powiedział biskup radomski.
Głos w trakcie obrad zabrał także Bronisław Kawęcki, który był przewodniczącym komitetu budowy pomnika Ludzi Skrzywdzonych z czerwca 1976 roku w Radomiu. Przypomniał mało znane fakty z 13 maja 1981 roku. - Trwały negocjacje w sprawie budowy pomnika z udziałem strony rządowej i Solidarności. Usłyszeliśmy w radio informację o zamachu na Jana Pawła II. Były dwie strony rodaków, mające swoje racje i stała się rzecz niezwykła. Nie było wówczas żadnych stron, biło tylko jedno serce Polaków. Nie było ani PZPR, ani Solidarności, byliśmy my, Polacy – wspomniał Bronisław Kawęcki:
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Na koniec Janina Dłuska, społecznik, odczytała swój wiersz poświęcony Janowi Pawłowi II.