DIECEZJA RADOMSKA
Kościelna ekologia
Anna Tuleja, dyrektor Stowarzyszenia podkreśliła, że troska o środowisko naturalne jest jednym z naszych podstawowych obowiązków wobec społeczeństwa i przyszłych. - Wspomniał o tym święty Franciszek, którego dziś uważa się za prekursora ekologii - powiedziała dyrektor Tuleja.
PSOR zwróciło się do Kurii Biskupiej w Radomiu o przekazanie prośby księżom proboszczom, by zechcieli oni w ramach swojej posługi duszpasterskiej, przypominać rolnikom o obowiązku odpowiedzialnej utylizacji opakowań po środkach ochrony roślin. Materiały informacyjne można zamieszczać na stronach internetowych parafii bądź w gablotach.
Celem kampanii jest dotarcie do rolników, którzy nieodpowiednio postępują z opakowaniami i poinformowanie ich, że mogą w łatwy, bezpłatny, zgodny z prawem i bezpieczny dla środowiska sposób zagospodarować puste opakowania po środków ochrony roślin, korzystając ze systemu PSOR.
W 2014 roku przeprowadzono badania, z których wynika, że około 12 procent rolników korzystających ze środków ochrony roślin, wyrzuca opakowania do śmieci komunalnych, 6 procent składuje je w gospodarstwie lub wyrzuca na nielegalne wysypiska, a 1 procent spala we własnym zakresie. Każde z tych zachowań jest społecznie nieodpowiedzialne i może być szkodliwe dla środowiska.
W 2014 roku branża środków ochrony roślin zebrała blisko 1,9 mln kg opakowań po zużytych środkach ochrony roślin. To tyle, ile waży 400 słoni albo 200 autokarów.