Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Kościelna ekologia

wtorek, 16 czerwca 2015 10:46 / Autor: Radosław Mizera
Kościelna ekologia
Radosław Mizera
Ruszyła kampania edukacyjna mająca na celu uwrażliwienie rolników na problem segregacji odpadów po środkach ochrony roślin. Dlatego też Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zwróciło się m. in. do biskupa radomskiego Henryka Tomasika o przyłączenie się do prowadzonej kampanii.

Anna Tuleja, dyrektor Stowarzyszenia podkreśliła, że troska o środowisko naturalne jest jednym z naszych podstawowych obowiązków wobec społeczeństwa i przyszłych. - Wspomniał o tym święty Franciszek, którego dziś uważa się za prekursora ekologii - powiedziała dyrektor Tuleja.

PSOR zwróciło się do Kurii Biskupiej w Radomiu o przekazanie prośby księżom proboszczom, by zechcieli oni w ramach swojej posługi duszpasterskiej, przypominać rolnikom o obowiązku odpowiedzialnej utylizacji opakowań po środkach ochrony roślin. Materiały informacyjne można zamieszczać na stronach internetowych parafii bądź w gablotach.

Celem kampanii jest dotarcie do rolników, którzy nieodpowiednio postępują z opakowaniami i poinformowanie ich, że mogą w łatwy, bezpłatny, zgodny z prawem i bezpieczny dla środowiska sposób zagospodarować puste opakowania po środków ochrony roślin, korzystając ze systemu PSOR.

W 2014 roku przeprowadzono badania, z których wynika, że około 12 procent rolników korzystających ze środków ochrony roślin, wyrzuca opakowania do śmieci komunalnych, 6 procent składuje je w gospodarstwie lub wyrzuca na nielegalne wysypiska, a 1 procent spala we własnym zakresie. Każde z tych zachowań jest społecznie nieodpowiedzialne i może być szkodliwe dla środowiska.

W 2014 roku branża środków ochrony roślin zebrała blisko 1,9 mln kg opakowań po zużytych środkach ochrony roślin. To tyle, ile waży 400 słoni albo 200 autokarów.