Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

10 lat koronacji MB Miłosierdzia

wtorek, 23 czerwca 2015 14:43 / Autor: Radosław Mizera
10 lat koronacji MB Miłosierdzia
Radosław Mizera
Z udziałem abp. Zygmunta Zimowskiego, abp Wacława Depo i biskupa Henryka Tomasika, odbędą się 5 lipca uroczystości z okazji 10. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej. Zespół sanktuaryjny jest jedyną w Polsce wierną kopią Ostrej Bramy w Wilnie.
W odezwie do wiernych biskup radomski Henryk Tomasik przypomniał, że "mija już dziesięć lat od radosnego dnia, w którym ks. kard. Henryk Gulbinowicz ukoronował papieskimi koronami obraz Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej". - W tamtym dniu zajaśniała chwała Matki Najświętszej, której cześć oddawali licznie obecni księża biskupi, duchowieństwo, osoby konsekrowane i wierni świeccy obecni w liczbie ponad trzydziestu tysięcy. Kościół radomski gorliwie przygotowywał się do tego dnia poprzez wypełnianie uczynków miłosierdzia. Chcemy więc, wraz z Maryją, wyśpiewywać Bogu radosny hymn Magnificat. Chcemy uwielbiać Go za Jego Miłość i obfitość darów - napisał biskup radomski.

Dziękczynienie za dziesięć lat od koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia odbędzie się 5 lipca o godz. 18.00. Przewodniczył mu będzie abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, jeden ze współkoronatorów obrazu Matki Bożej. Udział w liturgii weźmie też abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Mszy św. w 2005 roku, podczas której poświęcono korony papieskie, przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz. Specjalny telegram przysłał Ojciec Święty Benedykt XVI. Wizerunek maryjny koronowano 2 lipca - tego samego dnia, co oryginał w Wilnie, w roku 1927. Mszę św. koncelebrowało prawie 350 księży i 28 biskupów.

Kustosz sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ks. Jerzy Karbownik:

Znane są bliskie związki sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej z Janem Pawłem II, który jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża-Polaka "Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam". Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się corocznie procesja zawierzenia ulicami miasta z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia.

Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholowych i rozbitych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych.

W sanktuarium przebywał prezydent Polski Lech Kaczyński. U Matki Bożej Miłosierdzia gościli także: Krzysztof Kolberger, Jacek Wójcicki, Eleni i Alicja Majewska. Wszyscy oni byli gośćmi balów charytatywnych organizowanych przez skarżyskie sanktuarium maryjne. Z kolei w 2008 roku bp Edward Materski przekazał w darze dla sanktuarium Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie otrzymał z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za udział w Powstaniu Warszawskim.