Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

KULTURA

Uzależnienia motywem przewodnim

piątek, 13 listopada 2015 11:06 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: PG 22 Radom
Magdalena Gliszczyńska
Rusza VI już edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Teatralnego. Konkurs co roku organizuje Publiczne Gimnazjum nr 22 w Radomiu.
W tym roku tematem przewodnim są uzależnienia. - Problem niestety jest obecny wśród młodych osób. Nie koniecznie jest on u nas w szkole, ale na pewno to widzimy, stykamy się z tym. Nie chodzi tylko o uzależnienia od narkotyków, czy papierosów, ale także od Internetu, gier, czy telefonu – mówi Wioletta Klonowska koordynatorka konkursu. Do wzięcia udziału w konkursie zapraszane są gimnazja z Radomia i okolic. Formularze zgłoszeniowe już zostały rozesłane do szkół, do 20 stycznia placówki mają czas na zgłoszenie się.

- Warto zaangażować się w to przedsięwzięcie. Apelujemy do dyrektorów szkół, by odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Młodzież jest bardzo kreatywna, sama pisze scenariusz pod okiem oczywiście opiekunów. Ale chodzi o to, byśmy dowiedzieli się co młodzi ludzie sądzą na dany temat, jak postrzegają pewne problemy. To dla nas nauczycieli, dyrektorów jest niezwykle cenna wiedza. W tym roku zajmujemy się tematyką uzależnień, chodzi o realizację hasła, bezpieczeństwo w szkole, to hasło przyświeca nam od jakiegoś czasu, ono jest niejako nadrzędnym w prowadzeniu szkoły – podkreśla Jan Sobolewski dyrektor PG 22 w Radomiu. - Przygotowanie konkursu to kilkadziesiąt godzin prób, wysiłek, zaangażowanie i trud wielu osób. Dlatego wszystkim serdecznie dziękujemy – dodaje Wioletta Klonowska.

Konkurs odbywa się o pod honorowym patronatem Dyrektora Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Dzięki temu spektakle odbywają się na scenie kameralnej radomskiego teatru. - Młodzież ma okazję poczuć się jak prawdziwi aktorzy. Aktorzy – uczniowie grają na profesjonalnej scenie, przebierają się w prawdziwej garderobie. Dla tych młodych ludzi to ogromne przeżycie. Uczniowie doświadczają niezwykłej atmosfery pracy na scenie, a także mogą zobaczyć, jak od kulis wygląda przygotowanie do przedstawienia. Zespoły teatralne przygotowują przedstawienia w oparciu o oryginalne, stworzone przez siebie scenariusze – podkreśla Wioletta Klonowska. Potyczki uczestników ocenia profesjonalne jury.

Finał w marcu. Patronem medialnym konkursu jest Radio Plus Radom.