KULTURA
Hilary Gilewski. W Karagandzie i Radomiu
W niedzielę, 15 grudnia otwarcie nowej wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu zaprasza na otwarcie wystawy: Hilary Gilewski. W Karagandzie i Radomiu. Obrazy z kolekcji Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, kolekcji prywatnych i zbiorów Artysty.
Wernisaż 15 grudnia, w niedzielę, o godz. 12.00 w salach Muzeum Sztuki Współczesnej
26-600 Radom, Rynek 4/5.
20 lat po pierwszej prezentacji malarstwa Hilarego Gilewskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu (na wystawie „Z Kazachstanu do Polski”, 1993), Muzeum prezentuje jego indywidualną wystawę (ponad 100 obrazów). Przypominamy, że mieszka w Radomiu malarz- repatriant z Kazachstanu.
Urodził się w 1932 r. w miejscowości Burtyn koło Kamieńca Podolskiego. W 1936 r. rodzina deportowana na Syberię, w latach 1939-1945– jeszcze dziecko– pracował w sowchozie, od 1946 r. mieszkał w Karagandzie (gdzie ojciec pracował w kopalni węgla). Był pilotem; studiował malarstwo w Wyższej Szkole Plastycznej w mieście Pienza w Rosji (1957-62), kontynuował studia w moskiewskim Instytucie Sztuk Pięknych im. Surikowa (1965-67). Pracował przez 30 lat w pracowniach plastycznych Karagandy, Miał pozycję wybitnego twórcy (malarstwo sztalugowe i ścienne) – w Polsce pozostaje na marginesie życia artystycznego. Wystawa przypomina obrazy przywiezione przez artystę z Kazachstanu (pejzaże, portrety, dokumentował zmieniającą się Karagandę, miejsce zesłania tysięcy ludzi) – i pokazuje nowe. W Polsce Gilewski maluje głównie pejzaże. W tym realistycznym, ale też emocjonalnym malarstwie stają się symbolami polskości.
Wystawa czynna do 19 stycznia 2014 r.
(za: Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu)